22.09.2020

Postanowienie NSA z dnia 22 września 2020 r., sygn. II OSK 3078/19

Budowlane prawo

 

Dnia 22 września 2020 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Grzegorz Czerwiński (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz sędzia NSA Teresa Zyglewska Protokolant: asystent sędziego Tomasz Muszyński po rozpoznaniu w dniu 22 września 2020 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi Z. W. o wznowienie postępowania sądowego zakończonego wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 7 września 2018 r., sygn. akt II OSK 2814/16 oddalającym skargi kasacyjne Wojewody [...] oraz Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie w sprawie ze skargi J. W. i A. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2016 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę postanawia: odrzucić skargę o wznowienie postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 7 września 2018 r., sygn. akt II OSK 2814/16 oddalił skargi kasacyjne Wojewody [...] oraz Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 17 maja 2016 r. sygn. akt II SA/Kr 348/16 w sprawie ze skargi J. W. i A. K. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] stycznia 2016 r. znak: [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę.

NSA uznał wyrok Sądu I instancji, którym uchylono zaskarżoną decyzję oraz utrzymującą ją w mocy decyzję organu I instancji za prawidłowy bowiem słusznie Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że organy w sposób niewystarczający dokonały sprawdzenia projektu budowlanego w aspekcie stosowania art. 35 ustawy Prawo budowlane. Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, że organy nie wyjaśniły wątpliwości, bez której uznanie, że zachodzą warunki do zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę nie może mieć miejsca. Sąd miał na uwadze, iż wymogi wynikające z art. 32 ust. 4 i art. 35 ust. 1 ustawy Prawo budowlane odnoszą się do budowy od podstaw nowego obiektu budowlanego. W sytuacji zaś kiedy wniosek inwestora dotyczy rozbudowy, przebudowy i nadbudowy obiektu budowlanego, to projekt rozbudowy, nadbudowy i przebudowy obiektu budowlanego musi nawiązywać do obiektu już istniejącego. Zatem ocena takiego projektu budowlanego musi odnosić się także do obiektu już istniejącego, który musi być obiektem o uregulowanym stanie prawnym, to jest wykonanym w oparciu o będącą w obrocie prawnym decyzję o pozwoleniu na budowę, jeżeli jego realizacja wymagała takiej decyzji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne