Postanowienie NSA z dnia 26 sierpnia 2020 r., sygn. II OSK 1410/20
Odrzucenie skargi
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zofia Flasińska po rozpoznaniu w dniu 26 sierpnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 30 stycznia 2020 r. sygn. akt II SA/Gd 757/19 o odrzuceniu skargi G. S. na uchwałę Rady Gminy K. z dnia [...] listopada 2015 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębów geodezyjnych: B., B., D., K., T. postanawia: oddalić skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Postanowieniem z 30 stycznia 2020 r., II SA/Gd 757/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę G. S. na uchwałę Rady Gminy K. z dnia [...] listopada 2015 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obrębów geodezyjnych: B., B., D., K., T.
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że skarga podlega odrzuceniu, gdyż przed tutejszym Sądem toczyła się już sprawa ze skargi grupy mieszkańców, w tym G. S., na tę samą uchwałę Rady Gminy K. z dnia [...] listopada 2015 r., nr [...]. Sprawa z tej skargi o sygn. akt II SA/Gd 84/16 została zakończona wyrokiem stwierdzającym nieważność uchwały w zakresie działek stanowiących własność skarżących, w tym m.in. działki G. S. o nr [...], zaś w pozostałym zakresie sąd skargę odrzucił, uznając, że interes prawny skarżących nie został naruszony.
Z treści wskazanego orzeczenia wynika, że wnosząc w lutym 2016 r. skargę na tę samą uchwałę, skarżący, w tym G. S., w dniu 7 grudnia 2015 r. wezwali Radę do usunięcia naruszenia prawa wywołanego uchwałą nr [...]. Mając to na uwadze Sąd uznał, że skarżąca, zgodnie z wymogami ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz.U. z 2019 r., poz. 506 ze zm.), dalej u.s.g. oraz ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.), dalej jako p.p.s.a., spełniła wymogi formalne zaskarżenia wskazanej uchwały, wzywając organ do usunięcia naruszenia prawa w dniu 7 grudnia 2015 r. i od tej daty nastąpił bieg terminu do wniesienia skargi. W tej sytuacji ponowne wezwanie do usunięcia naruszenia prawa z dnia 5 września 2019 r. w odniesieniu do tej samej uchwały nie mogło mieć znaczenia dla zachowania terminu do wniesienia skargi. Należy bowiem zauważyć, że wezwanie do usunięcia naruszenia prawa jest czynnością prawną, która przysługuje danemu podmiotowi jednokrotnie, co oznacza, że następne pisma w tej samej sprawie, pochodzące od tego samego podmiotu, są bezskuteczne. Nie są one zatem wezwaniami w rozumieniu przepisu art. 101 ust. 1 u.s.g. (zob. postanowienie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 lutego 2013 r., sygn. akt I OSK 227/13, dostępne w CBOSA, https://orzeczenia.nsa.gov.pl). Skarżąca nie mogła zatem skutecznie ponowić czynności procesowej i tym samym zachować uprawnienia do wniesienia skargi pomimo upływu terminu, którego bieg rozpoczął się w dniu 7 grudnia 2015 r. Wobec powyższego skargę G. S. Sąd uznał za wniesioną z uchybieniem terminu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty