Wyrok NSA z dnia 21 października 2020 r., sygn. II OSK 1520/20
Administracyjne postępowanie; Budowlane prawo
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon Sędziowie Sędzia NSA Grzegorz Czerwiński Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej P.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 stycznia 2020 r. sygn. akt VII SA/Wa 2359/19 w sprawie ze skargi P.G. na postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania decyzji oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 29 stycznia 2020 r. sygn. akt VII SA/Wa 2359/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P.G. na postanowienie Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego (zwanego dalej "WINB") z dnia [...] 2019 r. nr [...] utrzymujące w mocy postanowienie Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w M.M. (zwanego dalej "PINB") z dnia [...] 2019 r. nr [...], znak [...] odmawiającej wstrzymania wykonania decyzji PINB Nr [...] z [...] 2019 r. udzielającej inwestorowi W. sp. z o.o. pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego "B" z garażem podziemnym w osiach konstrukcyjnych 1/a-7/a, wybudowanego na terenie obejmującym działki oznaczone numerami ewidencyjnymi [...] i [...] obręb [...], położone w S. oraz określającej wykonanie robót budowlanych polegających na budowie placu zabaw, murków oporowych, części utwardzeń oraz robót wykończeniowych w lokalach mieszkalnych w ww. budynku w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 sierpnia 2020 r.
W skardze kasacyjnej P.G. zarzucił wyrokowi Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie naruszenie:
1.przepisów prawa materialnego tj. art. 59 ust. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1186 z późn. zm.; zwanej dalej "p.b.") poprzez jego niewłaściwe zastosowanie polegające na uznaniu, że skarżący nie posiada statusu strony postępowania administracyjnego z uwagi na fakt, że nie jest on inwestorem w rozumieniu tego przepisu, podczas gdy jak wynika z jednolitego stanowiska doktryny i judykatury we wskazanym zakresie przepis ten ma zastosowanie jedynie w przypadku jeżeli inwestor uprzednio uzyskał pozwolenie na budowę, a następnie realizuje proces budowlany zgodnie z tym pozwoleniem, zaś istotne odstąpienie od warunków pozwolenia na budowę, na które niejednokrotnie wskazywał skarżący skutkuje wyłączeniem zastosowania tego przepisu i możliwością przyznania statusu strony postępowania administracyjnego również podmiotom innym niż inwestor;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty