Wyrok NSA z dnia 17 listopada 2020 r., sygn. II OSK 1619/18
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Zdzisław Kostka sędzia del. WSA Kazimierz Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 17 listopada 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 grudnia 2017 r. sygn. akt IV SA/Wa 2378/17 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w C. na postanowienie Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia [...] lipca 2017 r. znak [...] w przedmiocie zobowiązania do zagospodarowania odpadów oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 14 grudnia 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w C. (dalej: spółka) stwierdził nieważność postanowienia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska z [...] lipca 2017 r. w przedmiocie zobowiązania do zagospodarowania odpadów w części dotyczącej odpadów o kodzie 15 01 01 w postaci makulatury (załadowanych w 16 kartonów) (pkt 1 wyroku). Ponadto Sąd I instancji oddalił skargę w pozostałej części (pkt 2 wyroku).
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że 6 lutego 2016 r. funkcjonariusze Referatu Mobilnej Grupy Kontrolnej w Zielonej Górze ujawnili w wyniku kontroli nielegalne międzynarodowe przemieszczanie odpadów w postaci zużytych alternatorów i rozruszników (5 koszy stalowych i 8 kartonów) oraz makulatury (16 kartonów) z terytorium Holandii do Polski. Główny Inspektor Ochrony Środowiska wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w tej sprawie. Przedmiotowe odpady zostały wskazane w rachunku nr [...] z 1 lutego 2016 r. oraz w liście przewozowym CMR.
W toku postępowania spółka wyjaśniła, że zatrzymany transport zawierał zgodnie z dokumentami przewozowymi (CMR) kosze stalowe i kartony z alternatorami i rozrusznikami, przekazane jej do naprawy lub regeneracji przez B. z H., na podstawie umowy z 1 czerwca 2014 r. Z umowy tej jednoznacznie wynika, że zamiarem stron nie było dokonywanie zagospodarowania odpadów przez ich odzysk lub recykling, a umowa została zawarta w celu przekazania do naprawy lub regeneracji używanych części samochodowych z zamiarem ich zwrotu do Holandii zgodnie z programem odbioru i powtórnego zamontowania w pojazdach lub, przy braku takiego zapotrzebowania, z zamiarem ich sprzedaży jako pełnowartościowego produktu innym odbiorcom w Polsce lub zagranicą. Ponadto spółka wskazała, że w piśmie z 19 lipca 2002 r. Główny Inspektor Ochrony Środowiska potwierdził zasadność powyższego stanowiska. Dodatkowo spółka poinformowała, że zamiar przywozu z zagranicy używanych części samochodowych w celu poddania ich naprawie lub regeneracji był wielokrotnie notyfikowany innym polskim organom ochrony środowiska, a obecnie C. posiada pozwolenie Starosty Bielskiego z [...] lipca 2015 r. na wytwarzanie odpadów. We wniosku o wydanie pozwolenia wyraźnie wskazano źródło pochodzenia części. Zatrzymany transport alternatorów i rozruszników był kierowany bezpośrednio do C.sp. z o.o. z siedzibą w Sandomierzu, która posiada analogiczne pozwolenie na wytwarzanie odpadów i dokonuje wstępnego sortowania przywiezionych części na podstawie umowy z 5 listopada 2009 r. Spółka przyznała również, że w zatrzymanym transporcie, na skutek błędu wysyłającego, znalazła się makulatura i powinien nastąpić jej zwrot na warunkach określonych przez organ.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty