16.07.2020

Wyrok NSA z dnia 16 lipca 2020 r., sygn. II OSK 760/20

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Leszek Kiermaszek (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Roman Ciąglewicz sędzia del. WSA Piotr Broda po rozpoznaniu w dniu 16 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 maja 2019 r. sygn. akt VII SA/Wa 143/19 w sprawie ze skargi [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] listopada 2018 r. znak [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu użytkowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 15 maja 2019 r., sygn. akt VII SA/Wa 143/19 oddalił skargę [...] sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej określanej jako Spółka) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] listopada 2018 r., znak [...] w przedmiocie odmowy wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu użytkowego.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach stanu faktycznego

i prawnego sprawy:

Prezydent m.st. Warszawy postanowieniem z dnia [...] października 2018 r., nr [...] (znak [...]), po rozpatrzeniu wniosku Spółki, odmówił wydania zaświadczenia o samodzielności lokalu użytkowego nr [...] (magazynu) zlokalizowanego w budynku przy ul. [...] w [...].

Uzasadniając postanowienie organ na wstępie wskazał, że przedmiotowy lokal użytkowy to pomieszczenie gospodarcze o wymiarach 2,85 m x 2,26 m znajdujące się w zespole pomieszczeń gospodarczych od nr [...] do nr [...] w kondygnacji -1.

Wychodząc z założenia, że odrębną nieruchomością lokalową może być tylko lokal mieszkalny lub lokal użytkowy, tj. lokal o innym przeznaczeniu, za kluczowe organ uznał ustalenie, czy przeznaczenie danego pomieszczenia pozwala na samodzielne funkcjonowanie lokalu. W tym kontekście stwierdził, że pomieszczenie gospodarcze, którego funkcją jest przechowywanie rzeczy, niezależnie od tego, czy jest, czy też nie jest wydzielone trwałymi ścianami, nie może stanowić samodzielnego lokalu w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (Dz.U. z 2018 r. poz. 716, ze zm., obecnie Dz.U. z 2020 r. poz. 532, ze zm.; dalej zwanej ustawą), tj. lokalu użytkowego. W ocenie organu rozróżnienie lokali mieszkalnych, lokali o innym przeznaczeniu, a także pomieszczeń pomocniczych oraz przynależnych powoduje, że przedmiotowy lokal może być traktowane wyłącznie jako pomieszczenie przynależne, przewidziane w art. 2 ust. 4 ustawy. Na poparcie swojego stanowiska organ odwołał się także do wskazanej w § 3 pkt 14 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422, ze zm., obecnie Dz.U. z 2019 r. poz. 1065; dalej powoływanego jako rozporządzenie) definicji lokalu użytkowego i stwierdził, że lokal użytkowy Spółki (magazyn) ma charakter pomieszczenia gospodarczego (pomieszczenia przynależnego), a nie samodzielnego lokalu użytkowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne