Wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2020 r., sygn. I OSK 401/20
Pomoc społeczna
Dnia 10 sierpnia 2020 r. Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędzia NSA Małgorzata Borowiec po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. akt III SA/Gd 561/19 w sprawie ze skargi M. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gdańsku.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, wyrokiem z dnia 7 listopada 2019 r. sygn. akt III SA/Gd 561/19, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. M. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] wraz z poprzedzająca ją decyzją Wójta Gminy [...] z dnia [...] kwietnia 2019 r. nr [...], wydaną w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Z uzasadnienia w/w wyroku wynikało, że decyzją z dnia [...] kwietnia 2019 r. Wójt Gminy [...] odmówił M. M. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką - P.B..
Odwołując się do treści przepisów art. 17 ust. 1b i ust. 5 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 2220 ze zm.; powoływanej dalej jako "u.ś.r."), organ stwierdził, że stan faktyczny niniejszej sprawy wskazywał, iż bezspornym i jednocześnie wykluczającym możliwość przyznania stronie świadczenia pielęgnacyjnego, był fakt, że nie została w tym przypadku spełniona przesłanka pozytywna z przepisu art. 17 ust. 1b u.ś.r., w postaci niepełnosprawności matki skarżącej. Niepełnosprawność P.B. nie powstała bowiem przed ukończeniem przez nią 18 roku życia (ani w trakcie pobierania nauki w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 25 roku życia) a ponadto z okoliczności sprawy wynikało, iż strona pobiera już specjalny zasiłek opiekuńczy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty