10.08.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2020 r., sygn. I OSK 467/20

Zawarta w art. 3 pkt 22 u.ś.r. definicja zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej służy określeniu podstaw prawnych, na jakich praca może być wykonywana i łączy definiowane pojęcie z określonymi stosunkami prawnymi, a nie okolicznościami faktycznymi, w szczególności z faktycznym wykonywaniem czynności zawodowych, świadczeniem usług czy faktycznym prowadzeniem działalności gospodarczej.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) sędzia NSA Małgorzata Borowiec po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 19 listopada 2019 r. sygn. akt II SA/Ol 740/19 w sprawie ze skargi A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z dnia [...] sierpnia 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie wyrokiem z 19 listopada 2019 r., II SA/Ol 740/19, oddalił skargę A. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Olsztynie z [...] sierpnia 2019 r., nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy M. z [...] maja 2019 r. w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzją z [...] maja 2019 r. Wójt Gminy M. (dalej jako: "Wójt") odmówił A. S. (dalej jako: "skarżąca") przyznania świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad dzieckiem wobec faktu przebywania na urlopie wychowawczym, a więc pozostawania w zatrudnieniu.

W wyniku rozpoznania odwołania skarżącej decyzją z [...] sierpnia 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Olsztynie utrzymało w mocy powyższą decyzję Wójta. W uzasadnieniu Kolegium wskazało, że z art. 17 ust. 1 i art. 3 pkt 22 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2220 ze zm.; dalej jako: "u.ś.r.") wynika, że świadczenie pielęgnacyjne przysługuje z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Zdaniem Kolegium istotą korzystania z uprawnień pracowniczych, do jakich należą uprawnienia urlopowe, jest faktyczne niewykonywanie pracy zarobkowej, co nie oznacza, że przebywający na urlopie pracownik rezygnuje z zatrudnienia. Kolegium podkreśliło, że rezygnacja z zatrudnienia, o której mowa w art. 17 ust. 1 u.ś.r. oznacza całkowitą rezygnację z zatrudnienia, tj. rozwiązanie stosunku pracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne