09.09.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 9 września 2020 r., sygn. I OSK 418/20

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tamara Dziełakowska Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędzia del. WSA Teresa Kurcyusz - Furmanik (spr.) po rozpoznaniu w dniu 9 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 listopada 2019 r. sygn. akt II SA/Łd 270/19 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie rozłożenia na raty zadłużenia z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości.

Uzasadnienie

Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 6 listopada 2019 r. sygn. II SA/Łd 270/19, po rozpoznaniu na rozprawie sprawy ze skargi M.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia [...] stycznia 2019 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie rozłożenia na raty zadłużenia z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych, uchylono zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] grudnia 2018 roku, nr [...].

Wyrok ten wydany został w poniżej przedstawionym przyjętym do orzekania przez Sąd I instancji, stanie faktycznym i prawnym.

Zaskarżoną decyzją Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Łodzi (dalej SKO) utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy [...], którą umorzono postępowanie wszczęte z wniosku M.K. (dalej "skarżący") o rozłożenie na raty zadłużenia z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych. Organ I instancji stwierdził, że postępowanie o rozłożenie na raty zaliczki alimentacyjnej nie może toczyć się przed organem właściwym dłużnika, co wynika z ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej i wobec tego Wójt Gminy [...] nie może takiego wniosku rozpoznawać.

SKO podzieliło wyrażone przez organ I instancji stanowisko stwierdzając, że zaliczka alimentacyjna była wypłacana na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej (Dz. U. Nr 86, poz. 732, ze zm.), która obowiązywała do 30 września 2008 r. Zadłużenie jest nadal wymagalne i podlega zwrotowi w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji. Natomiast z przepisów przejściowych ustawy z dnia 7 września 2007 r. o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 554 ze zm., dalej jako u.p.u.a.), a to z art. 41 i 42 ust. 2 i 43 ust. 1 wynika, że dotychczasowe przepisy mają zastosowanie jedynie do spraw o zaliczki alimentacyjne, do których prawo powstało przed dniem wejścia w życie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, spraw o nienależnie pobrane zaliczki alimentacyjne i spraw w przedmiocie egzekucji należności z tytułu wypłaconych zaliczek alimentacyjnych. Ponieważ sprawa skarżącego nie należy do żadnej z w/w kategorii, należy zastosować ustawę nową. Natomiast zgodnie z art. 30 ust. 2 u.p.o.a. umorzenie świadczeń, odroczenie terminu płatności bądź rozłożenie na raty dotyczy jedynie przypadku dłużników alimentacyjnych posiadających zaległości z tytułu wypłat dokonanych z funduszu alimentacyjnego, a nie z zaliczki alimentacyjnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne