Wyrok NSA z dnia 10 sierpnia 2020 r., sygn. I OSK 487/20
Pomoc społeczna
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Monika Nowicka Sędziowie sędzia NSA Iwona Bogucka (spr.) sędzia NSA Małgorzata Borowiec po rozpoznaniu w dniu 10 sierpnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D. H. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 10 września 2019 r. sygn. akt II SA/Bd 554/19 w sprawie ze skargi D. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] maja 2019 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta T. z dnia [...] kwietnia 2019 r. znak: [...]; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz D. H. kwotę 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postepowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z 10 września 2019 r., II SA/Bd 554/19, oddalił skargę D. H. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] maja 2019 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Prezydenta Miasta T. z [...] kwietnia 2019 r. znak: [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym przyjętym przez Sąd I instancji:
Decyzją z [...] kwietnia 2019 r. Prezydent Miasta T. (dalej jako: "organ I instancji"), po rozpatrzeniu wniosku D. H. (dalej jako: "skarżąca") z 22 marca 2019 r., odmówił przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym synem. Organ I instancji podał, że syn skarżącej legitymuje się orzeczeniem Miejskiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w T. z [...] sierpnia 2015 r. nr [...], o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od dnia 26 lipca 2015 r. Orzeczenie wydano do 31 sierpnia 2020 r. Skarżąca oświadczyła, że ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji stwierdził, że wnioskodawczyni nie spełnia przesłanek z art. 17 ust. 5 pkt 1a ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2018 r., poz. 2220 ze zm.; dalej jako: ".u.ś.r.") umożliwiających przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego, ponieważ jest uprawniona do otrzymywania renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty