Wyrok NSA z dnia 29 maja 2020 r., sygn. I OSK 301/19
Inne
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Borowiec Sędziowie sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) sędzia del. WSA Agnieszka Miernik po rozpoznaniu w dniu 29 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej H. E. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 15 listopada 2018 r. sygn. akt II SA/Sz 828/18 w sprawie ze skargi H. E. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania prawa jazdy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 15 listopada 2018 r., sygn. akt II SA/Sz 828/18, oddalił skargę H. E. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie z dnia [...] maja 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy wydania prawa jazdy.
Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Decyzją wydaną w dniu [...] marca 2018 r., nr [...], na podstawie art. 104 § 1 K.p.a. oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2017 r., poz. 978, dalej jako "u.k.p."), Prezydent Miasta Szczecin odmówił H. E. wydania prawa jazdy kategorii B.
W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że w dniu 13 stycznia 2017 r. H. E. zwrócił się o wydanie prawa jazdy kategorii B.
Prezydent wskazał, że prowadząc postępowanie zwrócił się do Federalnego Urzędu ds. Ruchu Drogowego w Niemczech, celem zbadania, czy wnioskodawca nie posiada niemieckiego prawa jazdy oraz o ewentualne sankcje nałożone na terytorium Niemiec w zakresie możliwości korzystania z niemieckiego prawa jazdy. Niemiecki Urząd Transportu poinformował, że w dniu 24 grudnia 2013 r. wnioskodawcy cofnięto uprawnienie do kierowania pojazdami na terytorium Niemiec z powodu uzależnienia od narkotyków. Podano, że adnotacja o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami figuruje w niemieckim rejestrze przez okres 10 lat, a następnie po nastąpieniu terminu zatarcia oraz po upływie dodatkowego okresu przechowywania danych wynoszącego 1 rok, wpis ten jest usuwany. W przypadku wpisów o dziesięcioletnim okresie zatarcia, po upływie okresu, który odpowiada pięcioletniemu okresowi zatarcia, zgodnie z niemieckimi przepisami, adnotacja może być przekazywana i wykorzystywana wyłącznie dla celów postępowania, którego przedmiot stanowi wydanie lub zatrzymanie prawa jazdy. W niniejszej sprawie termin wykorzystywania treści adnotacji wynosi 15 lat i kończy się w dniu 24 grudnia 2028 r. Po upływie tego terminu i dodatkowego terminu ustawowego przechowywania danych wynoszących rok, decyzja zostanie zatarta, tj. usunięta z niemieckiego rejestru karnego. Zaznaczono, że do czasu upłynięcia tych terminów wnioskodawca ma prawo w każdej chwili złożyć wniosek o wydanie nowego prawa jazdy, jednak do wniosku musi dołączyć opinię lekarsko - psychologiczną, z której będzie wynikało, że jest zdolny do uczestniczenia w ruchu po drogach publicznych. Po upływie terminu obowiązywania urzędowej lub sądowej decyzji o cofnięciu uprawnienia zainteresowany nie otrzymuje z powrotem prawa jazdy, ponieważ konieczne jest wówczas złożenie wniosku o wydanie nowego prawa jazdy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty