24.04.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 24 kwietnia 2020 r., sygn. I OSK 1219/19

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się żywego dziecka przysługuje także wówczas, gdy kobieta pozostawała pod opieką medyczną później niż od 10 tygodnia ciąży, a opóźnienie to wynikało z przyczyn od niej niezależnych (art. 15b ust. 1 w zw. z art. 15b ust. 5 ustawy o świadczeniach rodzinnych).

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka Sędzia WSA del. Dariusz Chaciński po rozpoznaniu w dniu 24 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej I.O. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 13 grudnia 2018 r. sygn. akt II SA/Lu 731/18 w sprawie ze skargi I.O. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 13 grudnia 2018 r. sygn. akt II SA/Lu 731/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę I.O. (dalej, jako: skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego [...] z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia dziecka.

Powyższy wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

Skarżąca złożyła w dniu 8 stycznia 2018 r. wniosek o przyznanie jednorazowej zapomogi z tytułu urodzenia się dziecka - L.W. Do wniosku załączone zostały dwa zaświadczenia lekarskie, z dnia 6 października 2017 r. oraz z dnia 5 stycznia 2018 r.

Decyzją z dnia [...] lutego 2018 r. Prezydent [...] odmówił skarżącej przyznania świadczenia. Samorządowe Kolegium Odwoławcze [...], po rozpatrzeniu odwołania decyzją z dnia [...] marca 2018 r. uchyliło decyzję z dnia [...] lutego 2018 r. Kolegium stwierdziło, że dla istoty sprawy niezbędne jest ustalenie, czy kobieta pozostawała w okresie ciąży pod opieką lekarską, jak również, czy dołożyła należytej staranności w zakresie poddania się opiece medycznej. Nie można bowiem wykluczyć, że z przyczyn niezależnych od woli kobiety nie będzie ona w stanie dochować określonego przepisem art. 15b ust. 5 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 2220 ze zm.), terminu poddania się opiece medycznej z uwagi na uwarunkowania zdrowotne lub fizjologiczne. W ocenie Kolegium, sprawa wymaga ponownego rozpoznania, przede wszystkim należy wyjaśnić przyczyny późnego rozpoznania ciąży u matki dziecka, czy istotnie były one związane ze specyficzną sytuacją zdrowotną lub fizjologiczną matki dziecka. W tym przypadku to na stronie postępowania ciąży obowiązek przedłożenia wiarygodnego materiału dowodowego jaki może wystawić lekarz ginekolog, u którego leczyła się wnioskodawczyni na potwierdzenie informacji zawartych w odwołaniu, bowiem stan zdrowia pacjentów objęty jest tajemnicą lekarską. Dopiero w oparciu o uzyskane informacje i dokumenty medyczne od strony, organ będzie mógł ocenić czy poddanie się przez matkę dziecka opiece medycznej dopiero od 27 tygodnia ciąży było spowodowane okolicznościami niezależnymi od woli matki dziecka pozostawania pod opieką lekarza czy też takie okoliczności nie nastąpiły.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne