17.07.2020

Wyrok NSA z dnia 17 lipca 2020 r., sygn. II OSK 507/20

Ochrona środowiska

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Tomasz Zbrojewski Sędziowie sędzia NSA Anna Łuczaj sędzia del. WSA Piotr Korzeniowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 17 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej G. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 26 września 2019 r., sygn. akt II SA/Sz 474/19 w sprawie ze skargi G. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] lutego 2019 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz określenia warunków korzystania ze środowiska oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 26 września 2019 r., sygn. II SA/Sz 474/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej: Sąd I instancji), po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 września 2019 r. sprawy ze skargi G. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. (dalej: SKO w K.) z [...] lutego 2019 r., nr [...], w przedmiocie stwierdzenia braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko oraz określenia warunków korzystania ze środowiska, oddalił skargę.

W skardze kasacyjnej G. S. zaskarżyła w całości wyrok Sądu I instancji.

Na podstawie art. 174 pkt 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, wyrokowi Sądu I instancji zarzucono:

1) naruszenie przepisu art. 64 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko przez jego błędną wykładnię i niewłaściwe zastosowanie polegające na wadliwym uznaniu, że brak jest obowiązku zwrócenia się przez organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach do Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska oraz Państwowego Inspektora Sanitarnego o zasięgnięcie opinii, po uzupełnieniu materiału dowodowego zebranego w sprawie, w tym po uzupełnieniu wniosku i karty informacyjnej na skutek uchylenia poprzedniej decyzji organu I instancji i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania, a ponadto wadliwa jest wykładnia Sądu I instancji uznająca, że to do kompetencji organu właściwego do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach należy ocena czy wniosek lub karta informacyjna zostały uzupełnione o informacje istotne, czy też nie, dla organów opiniujących,

2) naruszenie przepisu art. 80 ust. 2 ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania w zw. z planszą podstawową oraz planszą nr "I", stanowiącą załącznik graficzny do uchwały Rady Gminy Malechowo nr XIX/112/96 z 30 grudnia 1996 r. przez jego niewłaściwe zastosowanie w wyniku błędnego przyjęcia, że planowane przedsięwzięcie zgodne jest z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na skutek dokonania wadliwiej wykładni definicji zabudowy zagrodowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne