07.06.2024

Zakaz realizacji przedsięwzięcia wynikający z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wiąże sądy administracyjne - Wyrok NSA z dnia 7 czerwca 2024 r., sygn. III OSK 2005/22

Zgodność lokalizacji planowanego przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego jest obligatoryjnym warunkiem wydania decyzji środowiskowej, a sądy administracyjne nie są uprawnione do pomijania postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w tym postępowaniu.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędziowie: Sędzia NSA Teresa Zyglewska (spr.) Sędzia del. WSA Maciej Kobak po rozpoznaniu w dniu 7 czerwca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SA/Gd 603/21 w sprawie ze skargi A.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku z dnia 5 sierpnia 2021 r., nr SKO Gd/1681/21 w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 13 kwietnia 2022 r., sygn. akt II SA/Gd 603/21 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku (dalej: Sąd I instancji, WSA) oddalił skargę A.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku (dalej: organ, Kolegium, SKO) z 5 sierpnia 2021 r., nr SKO Gd/1681/21 w przedmiocie środowiskowych uwarunkowań realizacji przedsięwzięcia.

Z powyższym rozstrzygnięciem nie zgodził się A.K. (dalej: skarżący kasacyjnie) i w skardze kasacyjnej zarzucił zaskarżonemu wyrokowi naruszenie prawa materialnego tj. w szczególności art. 80 ust. 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2021 r., poz. 247 ze zm.; dalej: ustawa środowiskowa, u.i.o.ś.) w zw. z § 6 ust. 1 pkt 3 uchwały nr [...] Rady Gminy L. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego terenu północnowschodniego wsi G. (Dziennik Urzędowy Województwa [...] z 9 grudnia 2020 r., poz. 5272) poprzez błędną wykładnię tychże przepisów, zasadzającą się na nietrafnym przyjęciu, że zakaz realizacji danego przedsięwzięcia wynikający z planu miejscowego (a zatem z aktu rangi podustawowej) wiąże sądy w sposób bezwzględny, podczas gdy sąd władny jest pominąć treść normatywną przepisów rangi podustawowej (a to z uwagi na treść art. 178 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej) i powinien to uczynić w przypadku kwalifikowanych wad aktu podustawowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne