Wyrok NSA z dnia 13 lipca 2020 r., sygn. II OSK 933/20
ocena, czy nabycie przez cudzoziemca obywatelstwa polskiego stanowi zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego (art. 31 pkt 2 ustawy o obywatelstwie polskim- Dz. U. z 2018r., poz 1829) wymaga uwzględnienia skutków nabycia przez cudzoziemca obywatelstwa polskiego i uwzględnienia konstytucyjnej ochrony trwałości nabytego obywatelstwa (art. 34 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997r. - Dz. U. z 1997r., nr 78,poz. 1997).
Teza urzędowa
Dnia 13 lipca 2020 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jacek Chlebny (spr.) sędzia NSA Małgorzata Miron sędzia del. WSA Mirosław Gdesz po rozpoznaniu w dniu 13 lipca 2020 roku na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej V. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 30 października 2019 r. sygn. akt IV SA/Wa 1666/19 w sprawie ze skargi V. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia [...] czerwca 2019 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uznania za obywatela polskiego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 30 października 2019 r., sygn. akt IV SA/Wa 1666/19, oddalił skargę V. K. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z [...] czerwca 2019 r. w przedmiocie odmowy uznania za obywatela polskiego.
Powyższe rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wojewoda [...] decyzją z [...] lutego 2019 r. odmówił uznania skarżącego za obywatela polskiego, powołując się na art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 2 kwietnia 2009 r. o obywatelstwie polskim (Dz.U. z 2018 r., poz. 1829), z powodu nieposiadania stabilnego i regularnego źródła dochodu w Polsce.
Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, po rozparzeniu odwołania skarżącego, decyzją z [...] czerwca 2019 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W ocenie organu odwoławczego, fakt prowadzenia przez skarżącego działalności gospodarczej przez okres ponad roku (od dnia założenia działalności do dnia wydania decyzji przez organ pierwszej instancji) był wystarczający do przyjęcia, że skarżący posiada stabilne i regularne źródło dochodu. Skarżący spełnił obligatoryjne przesłanki do uznania za obywatela polskiego wskazane w art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy o obywatelstwie polskim. Organ wyjaśnił jednocześnie, że na podstawie art. 31 pkt 2 ustawy o obywatelstwie polskim odmawia się uznania cudzoziemca za obywatela polskiego, w przypadku gdy nabycie przez niego obywatelstwa polskiego stanowi zagrożenie dla obronności lub bezpieczeństwa państwa albo ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. W toku postępowania odwoławczego, w dniu [...] kwietnia 2019 r. do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z [...] Urzędu Wojewódzkiego w [...] wpłynęło pismo z [...] kwietnia 2019 r. wraz z pismem Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w [...](dalej: ABW). Dokumentom tym, zawierającym informacje niejawne, została nadana klauzula "poufne". Świadczą one o tym, że uznanie V.K. za obywatelstwa polskiego stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku publicznego. Organ odwoławczy pismem z [...] maja 2019 r. poinformował skarżącego, że w związku z tym zmieniła się kwalifikacja prawna odmowy uznania go za obywatela polskiego (art. 31 pkt 2 ustawy o obywatelstwie polskim). Biorąc pod uwagę, że skarżący nie jest osobą uprawnioną do zapoznania się z treścią dokumentu niejawnego, organ odstąpił od uzasadnienia decyzji w zakresie dotyczącym tego dokumentu na podstawie art. 11 ustawy o obywatelstwie polskim. Analiza całokształtu akt tej sprawy (w tym dokumentu niejawnego) prowadzi do wniosku, że przeciwko uznaniu skarżącego za obywatela polskiego przemawiają względy bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty