29.04.2020 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 29 kwietnia 2020 r., sygn. I OSK 2588/19

Przepis art. 17 ust. 1 ustawy o świadczeniach rodzinnych w zakresie konieczności łącznego spełnienia wskazań co do osoby o orzeczonej niepełnosprawności nie przewiduje żadnych odstępstw.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka Sędziowie: Sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost - Durchowska (spr.) po rozpoznaniu w dniu 29 kwietnia 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 16 kwietnia 2019 r. sygn. II SA/Op 3/19 w sprawie ze skargi J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z dnia [...] września 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 16 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Op 3/19, oddalił skargę J. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w O. z [...] września 2018 r., nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z [...] września 2018 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w O. na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., po rozpatrzeniu odwołania J. C. od decyzji Burmistrza N. z [...] czerwca 2018 r., którą odmówiono przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad synem A. C., utrzymało decyzję organu I instancji w mocy. W uzasadnieniu Kolegium zgodziło się z ustaleniami faktycznymi poczynionymi przez organ pierwszej instancji. Organ odwoławczy podkreślił, że w analizowanej sprawie, nie ma wątpliwości, że wnioskodawca jest osobą, na której, zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym ciąży obowiązek alimentacyjny względem niepełnosprawnego syna A. C.. Poza sporem pozostaje również fakt, że orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w O. z [...] listopada 2016 r., syn skarżącego zaliczony został do 31 listopada 2018 r. do osób o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a niepełnosprawność istnieje od 14 roku życia, zaś ustalony stopień niepełnosprawności datuje się od 1 października 2016 r. oraz, że wyrokiem Sądu Rejonowego w O. z 6 kwietnia 2018 r. dokonano zmiany pkt 7 tego orzeczenia oraz orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w O. z [...] grudnia 2016 r. jedynie w zakresie konieczności stałej i długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji. W związku z powyższym Kolegium argumentowało, że skoro syn wnioskodawcy nie legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności ani też innego rodzaju orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji, to wnioskodawca nie spełnia niezbędnych przesłanek do przyznania świadczenia pielęgnacyjnego, o których mowa w art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 2220, dalej jako: "u.ś.r.", "ustawa"). Do ubiegania się o świadczenie pielęgnacyjne uprawnia tylko takie orzeczenie o niepełnosprawności, które zawiera równocześnie (łącznie, kumulatywnie) oba wskazania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne