15.01.2020

Wyrok NSA z dnia 15 stycznia 2020 r., sygn. II OSK 3313/17

Budowlane prawo

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Arkadiusz Despot- Mładanowicz, Sędzia NSA Anna Łuczaj (spr.), Sędzia WSA (del.) Paweł Groński, Protokolant sekretarz sądowy Bernadetta Pręgowska, po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 września 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 2351/16 w sprawie ze skargi Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w [...] na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania administracyjnego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w [...] kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 14 września 2017r., sygn. akt VII SA/Wa 2351/16, po rozpoznaniu sprawy ze skargi Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w [...] na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia [...] sierpnia 2016r. znak [...] w przedmiocie uchylenia decyzji i umorzenia postępowania, uchylił zaskarżoną decyzję i zasądził od Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego na rzecz skarżącego Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w [...] zwrot kosztów postępowania sądowego.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:

Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w [...] pismem z 10 listopada 2015 r. zwrócił się do [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowalnego o kontrolę legalności muru oporowego znajdującego się na nieruchomości nr [...] w [...], na lewym brzegu potoku [...], wzdłuż działek nr [...] i [...]. Organ przeprowadził w dniu 16 grudnia 2015 r. kontrolę spornej inwestycji, podczas której B. P. i M. M. wyjaśnili, że w 2011 r. wbili w grunt (na głębokość 1,5-2 m) pręty zbrojeniowe o rozstawie ok. 25-30 cm. Przestrzeń między prętami a skarpą została wypełniona kamieniami. Na przełomie września i października 2015r. kamienie zostały zabetonowane. Na tej podstawie organ przyjął, że inwestorzy wykonali wzdłuż działek nr [...] i [...] w korycie potoku [...] żelbetonowy mur (opaskę) o grubości ok. 0,3 m i długości ok. 24 m, w celu zabezpieczenia brzegu i budynku. [...] Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego stwierdził, że obiekt budowlany został wybudowany bez wymaganego zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej i inwestorzy nie posiadają tytułu prawnego do dysponowania nieruchomością nr [...] na cele budowlane (działka jest własnością Skarbu Państwa - Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w [...], który nie wyraził zgody na tę inwestycję).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne