24.09.2020

Postanowienie NSA z dnia 24 września 2020 r., sygn. I GW 8/20

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia NSA Barbara Mleczko-Jabłońska Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski po rozpoznaniu w dniu 24 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej wniosku Marszałka Województwa P. z dnia 4 marca 2020 r. o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Marszałkiem Województwa P. a Marszałkiem Województwa M. w przedmiocie wskazania organu właściwego do prowadzenia postępowania egzekucyjnego na podstawie tytułów wykonawczych w sprawie opłaty za wyłączenie gruntów z produkcji rolnej postanawia: wskazać Marszałka Województwa M. jako organ właściwy do rozpoznania sprawy.

Uzasadnienie

Marszałek Województwa Podkarpackiego wnioskiem z 4 marca 2020 r. zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy nim, a Marszałkiem Województwa [...] w przedmiocie wskazania organu właściwego do przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego z majątku zobowiązanego [...] na podstawie tytułów wykonawczych z dnia [...] celem wyegzekwowania należności pieniężnych z tytułu wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej.

W uzasadnieniu tego wniosku wskazał, że Marszałek Województwa [...] przekazał Marszałkowi Województwa P. akta spraw postępowań egzekucyjnych wobec ww. zobowiązanego celem ich dalszego prowadzenia. Zdaniem Marszałka Województwa Mazowieckiego organem właściwym do prowadzenia wskazanych egzekucji jest ten marszałek województwa, który jest wierzycielem opłat rocznych, niezależnie od tego, czy zobowiązany zamieszkuje lub posiada siedzibę na terenie tego województwa. Przepis art. 22b ust. 4 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 471, dalej: ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych lub u.o.g.r.l.), jest bowiem przepisem szczególnym w stosunku do regulacji ogólnej zawartej w art. 22 § 2 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz.U. z 2019 r. poz.1438 ze zm., dalej: u.p.e.a.). Ustawodawca określił wprost w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych, kto jest organem egzekucyjnym w przypadku egzekucji dochodów budżetu województwa związanych z wyłączaniem z produkcji gruntów rolnych. Na powyższe wskazuje także wykładnia językowa przepisu art. 22b ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Zastosowanie spójnika "i" oznacza, że marszałek województwa - ma w zakresie tych należności zasilających jego budżet łączne kompetencje wierzyciela i organu egzekucyjnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp