21.10.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 21 października 2020 r., sygn. I GSK 853/17

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Henryk Wach Sędzia del. WSA Tomasz Smoleń (spr.) po rozpoznaniu w dniu 21 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej (...) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 11 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Po 504/16 w sprawie ze skargi (...) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia (...) nr (...) w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 11 maja 2017 r. sygn. akt III SA/Po 504/16, oddalił skargę (...) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Poznaniu z dnia (...) nr (...) w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiąc grudzień 2006 r.

Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia w następujący stan faktyczny i prawny.

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej w Poznaniu uchylił decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w Lesznie z dnia (...) nr (...), określającą (...) prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą (...) (dalej skarżący, strona), zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za miesiące czerwiec - grudzień 2005 r. oraz styczeń - grudzień 2006 r., po uwzględnieniu wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 26 stycznia 2016 r., sygn. akt III SA/Po 891/15 w części określenia zobowiązania podatkowego za poszczególne miesiące od czerwca 2005 r. do listopada 2006 r. i umorzył postępowanie w tym zakresie oraz uchylił ww. decyzję w części słownego określenia zobowiązania podatkowego za grudzień 2006 r. oraz określił zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za grudzień 2006 r. w wysokości 120.440,00 zł.

W okresie od 10 czerwca 2008 r. do 4 grudnia 2008 r. funkcjonariusze Urzędu Celnego w Lesznie przeprowadzili u skarżącego kontrolę podatkową w zakresie m.in. sprzedaży detalicznej paliw, sprzedaży hurtowej paliw stałych, ciekłych, gazowych oraz produktów pochodnych. W wyniku przeprowadzonej kontroli poddano weryfikacji 1441 oświadczeń złożonych na fakturach VAT sprzedaży oleju opałowego dotyczących osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą oraz oświadczeń złożonych przez osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty