Wyrok NSA z dnia 25 sierpnia 2020 r., sygn. II GSK 1016/18
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz (spr.) Protokolant Elżbieta Jabłońska-Gorzelak po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej [A.] Sp. z o.o. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 29 listopada 2017 r. sygn. akt III SA/Gl 769/17 w sprawie ze skargi [A.] Sp. z o.o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia [...] czerwca 2017 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od [A.] Sp. z o.o. w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z 29 listopada 2017r., sygn. akt III SA/GI 769/17, oddalił skargę [A.] Sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: spółka, skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z [...] czerwca 2017 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.
Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
W wyniku czynności kontrolnych przeprowadzonych 21 sierpnia 2015r. przez funkcjonariuszy celnych ustalono, że w lokalu "[...]" w Ż., w którym działalność gospodarczą prowadziła spółka, znajdowało się 10 elektronicznych urządzeń do gier, z czego 5 automatów było włączonych i gotowych do gry. Gier eksperymentalnych w lokalu na urządzeniach nie przeprowadzono ze względu na wyłączenie w lokalu energii elektrycznej zasilającej automaty. Na czterech automatach były naklejki, że ich dysponentem jest spółka.
W oparciu o zeznania obecnych w lokalu klientów, dokumenty pozyskane z równolegle prowadzonej sprawy karnej skarbowej - protokół oględzin, dokumentację filmową i fotograficzną, przeprowadzonych przez funkcjonariusza celnego w Urzędzie Celnym w R. oględzin automatów i eksperymentu ustalono, że gry miały charakter losowy i nie były uzależnione od umiejętności i sprawności grającego. Były to urządzenia komputerowe oferujące gry o charakterze komercyjnym i zawierające element losowości. W automatach zainstalowano gry będące symulatorami automatów bębnowych oraz gry w pokera (w jednym przypadku Extra poker, w trzech - American poker).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty