10.09.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 10 września 2020 r., sygn. I GSK 766/17

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Piotr Pietrasz Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski (spr.) po rozpoznaniu w dniu 10 września 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej (...) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 23 maja 2017 r., sygn. akt I SA/Sz 338/17 w sprawie ze skargi (...) na postanowienie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia (....) nr nr (...) w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od (...) na rzecz Szefa Krajowej Administracji Skarbowej 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (dalej: WSA) wyrokiem z 23 maja 2017 r. sygn. akt I SA/Sz 338/17 oddalił skargę [A] S.A. [...] w S. (dalej: spółka lub skarżąca) na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach działającego z upoważnienia Ministra Rozwoju i Finansów (dalej: DIS w Katowicach lub organ) z [...] stycznia 2017 r. nr [...] w przedmiocie wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że spółka zwróciła się 20 września 2016 r. o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm.; dalej: op) w przedmiocie prawidłowości wyłączenia odpowiedzialności płatnika za niepobranie podatku w sytuacji wprowadzenia go w błąd przez podatnika w opisanym zdarzeniu przyszłym. We wniosku wskazała, że zamierza podjąć współpracę z kontrahentem, który w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przemieszczać będzie na terytorium kraju paliwa silnikowe. W umowie zawartej z kontrahentem znajdzie się oświadczenie i zapewnienie kontrahenta, że: posiada on koncesję na obrót paliwami ciekłymi z zagranicą, jest właścicielem przemieszczanego (nabywanego) paliwa silnikowego, posiada odpowiednio: siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium kraju i nabywa te paliwa na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub - stosownie do okoliczności - posiada oddział z siedzibą na terytorium kraju utworzony na warunkach i zasadach określonych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej i nabywa te paliwa na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju przez ten oddział, jak również, że przekazał aktualny numer identyfikacji podatkowej poprzedzony kodem PL użyty na potrzeby podatku od towarów i usług przy przemieszczaniu na terytorium kraju paliw, tj. zawierać będzie wszystkie elementy, o których stanowi art. 48 ust. 9 ustawy o podatku akcyzowym. Kontrahent oświadczy i zapewni w umowie, że jest podatnikiem, o którym stanowi art. 103 ust. 5a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, a spółka podejmie dostępne jej środki mające na celu weryfikację tychże zapewnień i oświadczeń, w tym zwróci się do kontrahenta o przedłożenie stosownych, potwierdzających je dokumentów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne