Wyrok NSA z dnia 24 września 2020 r., sygn. II GSK 1283/19
Radiofonia i telewizja
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Skoczylas Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia del. WSA Izabella Janson (spr.) Protokolant Anna Witczak po rozpoznaniu w dniu 24 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej (...) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 czerwca 2019 r. sygn. akt VI SA/Wa 344/19 w sprawie ze skargi (...) na wezwanie Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia (...) nr (...) w przedmiocie nieodpłatnego udostępnienia programu 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od (...) na rzecz Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji 360 (trzysta sześćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 5 czerwca 2019r., sygn. akt VI SA/Wa 344/19 oddalił skargę [...] (dalej też: "strona", "skarżąca"), na decyzję Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (dalej też: "Przewodniczący KRRiT", "organ") z dnia [...] września 2015r., nr [...] w przedmiocie wezwania do nieodpłatnego udostępnienia programu.
W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wskazał na następujący stan faktyczny:
Pismem z [...] listopada 2012r., [...] (dalej też: "Spółka", "uczestnik", "Spółka [...]") zwróciła się do Przewodniczącego KRRiT o wezwanie [...] do udostępnienia Spółce, na podstawie art. 43a ust. 2 ustawy z dnia 29 grudnia 1992r. o radiofonii i telewizji (Dz.U. 1993 nr 7 poz. 34 ze zm., dalej: "u.r.t.") programu "[...]".
Pismem z [...] września 2015r., nr [...], Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji działając na podstawie art. 43a ust. 2 w zw. z art. 43a ust. 1 u.r.t., wezwał [...] do nieodpłatnego udostępnienia programu "[...] rozprowadzającej programy w ramach usługi świadczonej w ramach serwisu [...] W uzasadnieniu wezwania Przewodniczący KRRiT wskazał, że zgodnie z art. 43 ust. 2 u.r.t. nadawca, który rozpowszechnia program wymieniony w ust.1, nie może odmówić operatorowi rozprowadzającemu program w sieci telekomunikacyjnej, o której mowa w ust.1, zgody na rozprowadzanie tego programu, ani też uzależnić udzielenia takiej zgody od uiszczenia jakiegokolwiek wynagrodzenia, w tym w szczególności z tytułu udzielenia koncesji za korzystanie z nadania. Organ wskazał następnie, że art. 4 pkt 29 u.r.t., odsyła w zakresie pojęcia "system teleinformatyczny" do ustawy z dnia 18 lipca 2002r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. z 2013r. poz. 1422, ze. zm., dalej: "u.ś.u.d.e."). Organ wywiódł, że przepisy art. 43 i art. 43a u.r.t., dotyczą również rozprowadzania programu w ramach sieci Internet. Organ uznał, że rozprowadzanie programów w ramach usługi świadczonej w serwisie [...] przez Spółkę spełnia kryterium sieci telekomunikacyjnej, a testy oferowanej przez Spółkę usługi, wykonane przez [...] w 2015r. wykazały, że podmiot zagwarantował, że programy rozprowadzane będą w sposób nienaruszający udzielonego prawa, tzn. jedynie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty