Wyrok NSA z dnia 30 września 2020 r., sygn. II GSK 2882/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.), Sędzia NSA Maria Jagielska, Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski, Protokolant Mateusz Rogala, po rozpoznaniu w dniu 30 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej K. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 30 maja 2017 r., sygn. akt I SA/Bk 287/17 w sprawie ze skargi K. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku z dnia [...] stycznia 2017 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od K. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 30 maja 2017 r. (sygn. akt I SA/Bk 287/17) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku (dalej zwany "WSA"), działając na podstawie art. 151 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (obecnie tekst jedn. Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 ze zm.; dalej zwanej "ppsa"), oddalił skargę K. M. (dalej zwanego "Skarżącym") na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Białymstoku (dalej zwanego "Dyrektorem IC") z [...] stycznia 2017 r. (nr [...]) w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automacie poza kasynem gry.
WSA orzekał w następującym stanie sprawy.
W dniu [...] czerwca 2015 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych w niebędącym kasynem gry lokalu przy ul. [...] w [...]. W lokalu tym znajdowało się urządzenie do gier o nazwie [...] (nr [...]). W czasie kontroli funkcjonariusze celni przeprowadzili eksperyment, w efekcie którego stwierdzono, że automat ten umożliwia prowadzenie gier w rozumieniu art. 2 ust. 3 ustawy z 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. Nr 201, poz. 1540 ze zm.; dalej zwanej "ugh"). Ujawniono też umowę z 2 grudnia 2013 r., w której Skarżący zobowiązał się m.in. do dostarczania urządzeń z magazynu do punktu gier, pobierania gotówki z urządzeń co najmniej raz w miesiącu, prowadzenia serwisu urządzeń zapewniającego ich utrzymywanie w dobrym stanie technicznym. W zamian za te usługi Skarżącemu przysługiwało wynagrodzenie ryczałtowe liczone od każdego aktywnego w danym miesiącu urządzenia w wysokości 200 zł brutto miesięcznie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty