Wyrok NSA z dnia 10 marca 2020 r., sygn. II GSK 3195/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Czarnik (spr.) Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia WSA del. Ewa Cisowska-Sakrajda Protokolant asystent sędziego Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 10 marca 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P Sp. z o.o. w P od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z dnia 25 kwietnia 2017 r. sygn. akt II SA/Rz 8/17 w sprawie ze skargi P Sp. z o.o. w P na decyzje Dyrektora Izby Celnej w P z dnia [...] października 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od P Sp. z o.o. w P na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w R 2700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie (dalej: WSA w Rzeszowie lub Sąd I instancji) oddalił skargi P sp. z o.o. w P (dalej: skarżąca lub spółka) na decyzje Dyrektora Izby Celnej w P z dnia [...] października 2016 r. nr [..], nr [..], nr [..], w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
Ze stanu faktycznego sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynika, że w dniu 30 kwietnia 2014 r. w lokalu w S, w którym skarżąca prowadziła działalność gospodarczą, przeprowadzona została przez funkcjonariuszy Urzędu Celnego w Rzeszowie kontrola w zakresie przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (tekst jedn. Dz.U. z 2015 r. poz. 612; dalej: u.g.h.), regulujących urządzanie i prowadzenie gier hazardowych. W trakcie kontroli stwierdzono, że w lokalu tym znajdują się 3 automaty: HOT SPOT ADMIRAŁ i HOT SPOT, włączone i gotowe do gry, oraz HOT SPOT PLATINUM, który był włączony, ale zablokowany z uwagi na brak dostępnych środków na wypłatę wygranej. Urządzenia te nie posiadały rejestracji wymaganej dla automatów do gier, a lokal w którym były posadowione nie miał ani koncesji, ani zezwolenia na urządzanie w nim gier na automatach. Kontrolującym przedstawiono umowę najmu powierzchni w lokalu użytkowym zawartą w dniu 20 czerwca 2013 r. pomiędzy G B a skarżącą na podstawie, której ta ostatnia jako wynajmują udostępniła wydzieloną powierzchnię 2m2 lokalu, którą najemca miał wykorzystywać wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej - w szczególności instalację urządzeń do gier elektronicznych. W umowie ustalono miesięczny czynsz płatny na rzecz skarżącej wynoszący 40% od sumy przychodów uzyskiwanych z eksploatacji tych urządzeń.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty