Wyrok NSA z dnia 17 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 2183/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Andrzej Kuba (spr.) Sędzia del. WSA Urszula Wilk Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 17 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. Sp. z o.o. w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 marca 2017 r. sygn. akt III SA/Łd 982/16 w sprawie ze skargi A. Sp. z o.o. w B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. Sp. z o.o. w B. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Łodzi 3.600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z 8 marca 2017 r., sygn. akt III SA/Łd 982/16 oddalił skargę A. Sp. z o.o. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Łodzi z [...] września 2016 r. w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry.
W uzasadnieniu wyroku Sąd I instancji przedstawił stan faktyczny sprawy, z którego wynikało, że w trakcie kontroli w dniu [...] czerwca 2015 r. w lokalu przy ul. P. [...] w R. funkcjonariusze celni Referatu Dozoru Urzędu Celnego w P. stwierdzili w pomieszczeniu głównym lokalu cztery urządzenia o budowie identycznej jak automaty do gier, z których dwa (urządzenie o nazwie Hot Spot Platin nr [...] oraz Emotion nr [...] były podłączone do sieci elektrycznej i przygotowane do gry. Na ekranach ich monitorów wyświetlały się symbole i ikony identyczne jak w automatach do gier hazardowych. Pozostałe urządzenia były wyłączone. Obecna przy czynnościach kontrolnych i obsługująca lokal E.R. poinformowała kontrolujących, iż są uszkodzone i nie ma do nich kluczy. Żadne z ujawnionych urządzeń nie posiadało numeru fabrycznego, oznaczenia z numerem poświadczenia rejestracji oraz numeru zezwolenia na urządzanie i prowadzenie gier. E. R. nie przedstawiła kontrolującym jakiejkolwiek dokumentacji dotyczącej urządzeń. W wyniku eksperymentu na urządzeniach funkcjonariusze celni stwierdzili, że w grach wystąpił element losowości. Grający, naciskając przycisk z napisem START/SKIP/ZAPISZ NA KREDYT, nie miał wpływu na ułożenie się symboli na obracających się bębnach lub układ kart. W grach padały wygrane rzeczowe w postaci punktów, za które grający mógł kontynuować grę bez konieczności wpłaty stawki za udział w grze. Prowadzone gry na urządzeniach są grami na automatach zgodnie z art. 2 ust. 3 u.g.h.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty