Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2020 r., sygn. II GSK 2621/17
Gry losowe
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Anna Stec Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz (spr.) Sędzia WSA del. Cezary Kosterna Protokolant starszy asystent sędziego Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2020 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 kwietnia 2017 r. sygn. akt V SA/Wa 1100/16 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od M. K. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w W. 3600 (trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2017 r., sygn. akt V SA/Wa 1100/16, oddalił skargę M. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za urządzanie gier na automatach poza kasynem gry.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
I
W dniu 19 grudnia 2014 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę przestrzegania przepisów ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. z 2009 r., Nr 201, poz. 1540 z późn. zm. - dalej: u.g.h.) na stacji paliw S. w W. przy ul. P. [...]. Podczas kontroli zostały ujawniono włączone do sieci i gotowe do eksploatacji dwa automaty do gier: BLACK HORSE i HOT SPOT PLATINUM.
W następstwie czynności procesowych, obejmujących oględziny automatów oraz eksperymentu - odtworzenia gry, kontrolujący uznali, że gry na ww. urządzeniach wyczerpują znamiona definicji gry na automacie, zawartej w art. 2 ust. 3 u.g.h.
W wyniku przeprowadzonych czynności ujawniono m.in. umowę dzierżawy powierzchni użytkowej zawartą w dniu 1 listopada 2014 r. pomiędzy M. K. (dalej: skarżący, strona) jako wydzierżawiającym a F. Sp. z o.o. z siedzibą w O. jako dzierżawcą. Przedmiotem umowy jest dzierżawa części ww. lokalu (3 m kw) pod instalację urządzeń do gier, na której to powierzchni dzierżawca będzie prowadził działalność gospodarczą. Zgodnie z § 2 umowy wydzierżawiający będzie otrzymywać do dzierżawcy, od chwili przejęcia w dzierżawę przedmiotu umowy, po zainstalowaniu urządzenia, czynsz dzierżawny w wysokości ustalonej zgodnie z aneksem do niniejszej umowy. W myśl pkt 2 aneksu z tytułu dzierżawy dzierżawca zobowiązuje się do zapłaty wydzierżawiającemu miesięcznego czynszu w wysokości brutto 1.000 zł. Natomiast stosownie do treści § 4 umowy, wydzierżawiający zobowiązany jest niezwłocznie zawiadomić dzierżawcę o każdym przypadku niszczenia, włamania lub istotnego uszkodzenia urządzeń będących własnością i we władaniu dzierżawcy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty