23.09.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 września 2020 r., sygn. I FSK 1856/17

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Gd 220/17 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 5 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 220/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę S. sp. z o. o. w W.na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 5 grudnia 2016 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów.

Z uzasadnienia przedmiotowego orzeczenia wynika, że Sąd I instancji uznał za prawidłowe działanie organu, który opierając się na ustaleniach zawartych w ostatecznej decyzji Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 28 sierpnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie określenia długu celnego, określił skarżącej spółce - w trybie art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 19 ust. 7, art. 29 ust. 13 oraz ust. 15-16 i art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - wysokość podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru w postaci siatki z włókna szklanego objętego zgłoszeniem celnym z dnia 15 lipca 2011 r., nr [...].

Zdaniem tego Sądu bowiem, w orzecznictwie ugruntowany jest pogląd, zgodnie z którym decyzja w sprawie należności celnych, posiadająca walor ostateczności, taka jak w niniejszej sprawie, na mocy której ustalono Chiny, a nie Malezję jako kraj pochodzenia towaru, stawkę celną erga omnes w wysokości 7% i stawkę ostatecznego cła antydumpingowego w wysokości 62,9% oraz określono niezaksięgowaną kwotę należności celnych podlegającą retrospektywnemu zaksięgowaniu, a także odstąpiono od poboru odsetek, stanowi dla organów podatkowych "przesąd" rozstrzygający o podstawowych elementach podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru, takich jak: krąg osób zobowiązanych do ich zapłaty, wartość celna towaru, klasyfikacja taryfowa, cło czy też okoliczności mające wpływ na wysokość tychże należności publicznoprawnych (wysokość długu celnego). Dopóki decyzja celna nie zostanie wyeliminowana z obrotu prawnego, wynikające zeń ustalenia, istotne dla spraw podatkowych, nie mogą być kwestionowane przed organami podatkowymi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne