23.09.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 23 września 2020 r., sygn. I FSK 2012/17

Podatek od towarów i usług

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Ryszard Pęk, Sędzia NSA Hieronim Sęk, Sędzia WSA del. Agnieszka Jakimowicz (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Wojnarska, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 13 czerwca 2017 r. sygn. akt I SA/Gd 227/17 w sprawie ze skargi S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 5 grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. sp. z o.o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w G. kwotę 2.700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 13 czerwca 2017 r. o sygn. akt I SA/Gd 220/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę S. sp. z o. o. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 5 grudnia 2016 r. o nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towarów.

Z uzasadnienia przedmiotowego orzeczenia wynika, że Sąd I instancji uznał za prawidłowe działanie organu, który opierając się na ustaleniach zawartych w ostatecznej decyzji Dyrektora Izby Celnej w G. z dnia 28 sierpnia 2014 r., nr [...] w sprawie określenia długu celnego, określił skarżącej spółce - w trybie art. 5 ust. 1 pkt 3, art. 19 ust. 7, art. 29 ust. 13 oraz ust. 15-16 i art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146 a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r., nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - wysokość podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru w postaci siatki z włókna szklanego objętego zgłoszeniem celnym z dnia 29 sierpnia 2011 r., nr [...].

Zdaniem tego Sądu bowiem, w związku z określeniem kwot należności celnych w decyzji celnej w wysokości innej niż wynikało to ze zgłoszenia celnego, organ był następczo zobowiązany do określenia podatku od towarów i usług w wysokości uwzględniającej w podstawie opodatkowania kwotę długu celnego wynikająca z decyzji celnej zgodnie z prawidłowo przywołanymi przez organ przepisami art. 29 ust. 13, ust. 15-16 ustawy o podatku od towarów i usług, które stanowią, że podstawa opodatkowania w imporcie towarów jest wartość celna powiększona o należne cło, przy czym zarówno to określenie wartości celnej, jak i należnego cła następuje w tzw. postępowaniu celnym, a nie podatkowym, chociaż prowadzi je ten sam organ.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne