Wyrok NSA z dnia 6 października 2020 r., sygn. I FSK 167/18
Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (spr.), Sędzia WSA (del.) Agnieszka Jakimowicz, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 6 października 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. [...] sp. j. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 26 czerwca 2017 r. sygn. akt III SA/Wa 2307/16 w sprawie ze skargi A. [...] sp. j. w P. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 maja 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2014 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. [...] sp. j. w P. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie kwotę 5.400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 26 czerwca 2017 r., sygn. akt III SA/Wa 2307/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2020 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, ze zm.), dalej "P.p.s.a.", oddalił skargę A. [...] sp. j. (dalej "Spółka" lub "Skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (dalej "organ" lub "organ odwoławczy") z 26 maja 2016 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za czerwiec 2014 r.
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Sąd pierwszej instancji wskazał, że Skarżąca w skardze nie kwestionowała ustaleń podatkowych co do fikcyjności i oszukańczego charakteru transakcji elektroniką (telefony Apple iPhone 5S 16GB) na wcześniejszych etapach obrotu. W konsekwencji za bezsporne uznano trafne konkluzje organów, poparte obszernym materiałem dowodowym, że towar, obrót którym wygenerował dla Skarżącej podatek naliczony do odliczenia (z faktur wystawionych przez S. sp. z o.o., dalej "S." oraz E. sp. z o.o., dalej "E."), podlegał wielokrotnym, trudnym do wyjaśnienia z punktu widzenia zasad normalnego obrotu gospodarczego nabyciom i sprzedażom krajowym i wewnątrzwspólnotowym (te ostatnie udokumentowane fakturami wystawionymi przez Skarżącą na rzecz E. [...] ApS z Danii, R. [...] s.r.l. z Włoch oraz D. [...] Ltd z Malty). Zgromadzony materiał dowodowy, zdaniem Sądu, wbrew ocenie Skarżącej, nakazywał przy tym zakwestionować jej dobrą wiarę w ww. transakcjach i przyjąć, że - jak wykazały organy - pełniła ona w nich rolę tzw. brokera. Sąd za organami wskazał ustalone w sprawie okoliczności faktyczne, które w jego ocenie przemawiały za takim wnioskiem.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty