Wyrok NSA z dnia 21 października 2020 r., sygn. I FSK 940/20
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia NSA Ryszard Pęk (sprawozdawca), Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska, , po rozpoznaniu w dniu 21 października 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 4 lutego 2020 r. sygn. akt I SA/Łd 648/19 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 26 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za styczeń 2006 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od A. M. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w L. kwotę 340 (słownie: trzysta czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok sądu I instancji
1.1. Wyrokiem z 4 lutego 2020 r. sygn. akt I SA/Łd 648/19 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi po rozpoznaniu skargi A. M. (dalej: skarżący) uchylił zaskarżoną do tego Sądu decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z 26 października 2016 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia własnej decyzji w sprawie rozliczenia podatku od towarów i usług za styczeń 2006 r.
2. Przedstawiony przez Sąd I instancji przebieg postępowania podatkowego.
2.1. Naczelnik Urzędu Skarbowego w L. (dalej: także organ pierwszej instancji) ostateczną decyzją z 17 listopada 2010 r. nr [...] określił skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od towarów i usług za styczeń 2006 r.
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji ustalił, że skarżący rozliczył podatek naliczony na podstawie faktur dokumentujących nabycie oleju napędowego wystawionych przez firmę B. sp. z o.o., które to faktury nie obrazowały rzeczywistych transakcji. Przedmiotem dostawy nie był bowiem olej napędowy lecz inny produkt ropopochodny. Odliczenie podatku naliczonego wykazanego w tych fakturach - zdaniem organu pierwszej instancji - naruszało przepis art. 86 ust. 1 i ust. 2 i art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej: ustawa o VAT). Wydana przez organ pierwszej instancji decyzja stała się ostateczna, gdyż odwołanie od niej wniesiono z uchybieniem terminu, o czym rozstrzygnięto postanowieniem z 5 maja 2011 r. Prawomocnym wyrokiem z 4 lipca 2012 r., sygn. akt I SA/Łd 502/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę na powyższe postanowienie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty