22.07.2020 Podatki

Wyrok NSA z dnia 22 lipca 2020 r., sygn. II FSK 1064/20

Podatek od nieruchomości

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca) Sędzia NSA Jerzy Płusa Sędzia WSA (del.) Piotr Przybysz po rozpoznaniu w dniu 22 lipca 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. [...]S.A. z siedzibą w L. Oddział w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 9 stycznia 2020 r. sygn. akt I SA/Łd 626/19 w sprawie ze skargi P. [...] S.A. z siedzibą w L. Oddział w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia 25 czerwca 2019 r., nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2016 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z 9 stycznia 2020 r., sygn. akt I SA/Łd 626/19, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę P. S.A. w L. Oddział w L. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Skierniewicach z 25 czerwca 2019 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości za 2016 r. Wymieniony wyrok, jak również inne przytoczone w niniejszym uzasadnieniu orzeczenia sądów administracyjnych, publikowane są na stronach internetowych Naczelnego Sądu Administracyjnego (www.nsa.orzeczenia.gov.pl).

Rozstrzygnięcie zapadło w następującym stanie faktycznym.

Decyzją z 20 marca 2019 r. Burmistrz Miasta L. określił spółce wysokość zobowiązania podatkowego z tytułu podatku od nieruchomości za 2016 rok w kwocie 636.268 zł.

Decyzją z 25 czerwca 2019 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Skierniewicach utrzymało w mocy decyzję organu pierwszej instancji. Organ wyjaśnił, że kluczowe znaczenie w rozpatrywanej sprawie mają zarzuty podatnika dotyczące naruszenia przepisów prawnych o charakterze materialnoprawnym w zakresie opodatkowania urządzeń technicznych (transformatorów, itp.) zaliczonych przez organ podatkowy do budowli, jako składnika sieci elektroenergetycznej, w tym znajdujących się w obudowach stanowiących budynki oraz przyjęcia za podstawę opodatkowania całej powierzchni użytkowej budynków, w tym zajętej przez umieszczone w budynkach urządzenia techniczne. SKO wyraziło przy tym stanowisko, iż ustalenie charakteru prawnopodatkowego transformatorów oraz urządzeń pomocniczych w oparciu o właściwe przepisy prawne, z pominięciem zakwestionowanego przez Trybunał Konstytucyjny (w wyroku z 13 grudnia 2017 r. sygn. akt 48/15) fragmentu treści normatywnej, pozwoliło na przyjęcie, że wyszczególnienie sieci technicznych, w definicji "budowli" zawartej w art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1186), do których zalicza się również sieci elektroenergetyczne oraz doprecyzowanie tej definicji w treści załącznika do ustawy Prawo budowlane, przesądza o zaliczeniu transformatorów oraz urządzeń pomocniczych do kategorii budowli, a w konsekwencji opodatkowanie ich zgodnie z art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1170 z późn. zm., dalej, "u.p.o.l.").

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne