Wyrok NSA z dnia 20 maja 2020 r., sygn. II FSK 2185/19
Podatek od nieruchomości; Podatek rolny; Podatkowe postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka Sędzia NSA Jolanta Sokołowska Sędzia WSA (del.) Krzysztof Przasnyski (sprawozdawca) po rozpoznaniu w dniu 20 maja 2020 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 26 kwietnia 2019 r. sygn. akt I SA/Wr 1195/18 w sprawie ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 25 lipca 2018 r., nr [...] w przedmiocie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2017 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od E. S. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu kwotę 1530 (słownie: jeden tysiąc pięćset trzydzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2019 r. sygn. akt III SA/Wr 1195/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu po rozpoznaniu skargi E. S. na podstawie art. 145 § 1 pkt 1 lit. c) ustawy z dnia 30 sierpnia 2012 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r., poz. 1302 ze zm., dalej: "p.p.s.a."), uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 25 lipca 2018 r. w przedmiocie ustalenia wysokości łącznego zobowiązania pieniężnego za 2017 r.
W uzasadnieniu Sąd wskazał, że w zaskarżonej decyzji Samorządowe Kolegium Odwoławcze dokonało korzystnej dla skarżącego interpretacji przepisów dotyczących przedmiotu opodatkowania - art. 2 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 95, poz. 613 ze zm., zwanej dalej "u.p.o.l.") posługujących się pojęciem gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podkreślając różnicę pojęcia związania z działalnością gospodarczą i zajęcia na potrzeby działalności gospodarczej Sąd podał, że z rozważań Kolegium wynika, iż wskazuje ono na konieczność ustalenia - jaka część gruntu - działki nr [...] położonej w miejscowości G., gmina B. jest zajęta na działalność gospodarczą. Jednocześnie, zdaniem Sądu, Kolegium odwołuje się do przesłanki posiadania nieruchomości przez przedsiębiorcę jako okoliczności wystarczającej dla jej opodatkowania jako związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej. Zdaniem Sądu twierdzenia i wnioski Kolegium w ww. zakresie są wzajemnie sprzeczne. Sąd I instancji zauważył, że podobne stanowisko organ odwoławczy zajął w innych sprawach, w których stroną jest skarżący, dotyczących ustalenia podatku od nieruchomości za lata 2014, 2015 i 2016.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty