Wyrok NSA z dnia 14 października 2020 r., sygn. II FSK 1395/18
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (spr.), Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia WSA (del.) Marek Olejnik, Protokolant Agata Milewska, po rozpoznaniu w dniu 14 października 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 grudnia 2017 r. sygn. akt I SA/Gd 1398/17 w sprawie ze skargi M. R. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 18 lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2011 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną decyzję w całości, 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku na rzecz M. R. kwotę 6298 (słownie: sześć tysięcy dwieście dziewięćdziesiąt osiem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 5 grudnia 2017 r., sygn. akt I SA/Gd 1398/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, oddalił skargę M. R. (dalej: "skarżąca") na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z 18 lipca 2017 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych rok 2011.
Przedstawiając stan sprawy WSA w Gdańsku podał, że skarżąca wraz ze swoim mężem zbyli 17 października 2011r. prawo własności lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, który nabyty został 2 kwietnia 2007r. W związku z tym, że odpłatne zbycie przedmiotowego lokalu nastąpiło przed upływem 5 lat od końca roku, w którym nastąpiło jego nabycie, Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w G. decyzją z 19 stycznia 2017 r. określił skarżącej zobowiązanie w zryczałtowanym podatku dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.
Decyzją z 18 lipca 2017r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję organu pierwszej instancji. Organ odwoławczy wskazał, że zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust.1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2016r. poz. 2032 ze zm. - dalej: "u.p.d.o.f." - w brzmieniu mającym zastosowanie do realiów niniejszej sprawy) uzależnione jest od spełnienia dwóch warunków, tj. zameldowania na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia oraz terminowe złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków do tego zwolnienia. Niespełnienie jednego z warunków pozbawia podatnika możliwości skorzystania z przedmiotowego zwolnienia. Skarżąca nie spełniła drugiego z warunków do skorzystania z ulgi meldunkowej, a mianowicie nie złożyła oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia określonego w art. 21 ust.1 pkt 126 u.p.d.o.f. W konsekwencji skarżąca nie nabyła prawa do zwolnienia z opodatkowania przychodów uzyskanych ze sprzedaży na podstawie wyżej wskazanego przepisu. Oświadczenie o woli skorzystania z ulgi podatkowej, powinno zostać złożone w formie pisemnej, nie zaś jak twierdziła skarżąca, w formie ustnej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty