19.08.2020

Wyrok NSA z dnia 19 sierpnia 2020 r., sygn. II FSK 1386/18

Egzekucyjne postępowanie

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter (sprawozdawca), Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Presnarowicz, Sędzia WSA del. Bogusław Wolas, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 19 sierpnia 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Spółki R. S.A. z siedzibą w B. (następca prawny K. S.A. z siedzibą w K.) od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 stycznia 2018 r. sygn. akt I SA/Gl 966/17 w sprawie ze skargi Spółki R. S.A. z siedzibą w B. (następca prawny K. S.A. z siedzibą w K.) na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z dnia 3 lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania egzekucyjnego 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w S. z dnia 15 maja 2017 r. nr [...], 3) zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach na rzecz Spółki R. S.A. z siedzibą w B. kwotę 1277 (jeden tysiąc dwieście siedemdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z 23 stycznia 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, I SA/Gl 966/17, oddalił skargę Spółki R. S.A. z siedzibą w B. (następca prawny K. S.A. z siedzibą w K.) na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Katowicach z 3 lipca 2017 r., w przedmiocie wznowienia postępowania egzekucyjnego.

Burmistrz Miasta L. wydał 28 grudnia 2012 r. tytuły wykonawcze obejmujące nieuiszczony podatek od nieruchomości za 2007 r. Na ich podstawie Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w S. prowadził wobec skarżącej postępowanie egzekucyjne, w toku którego pobrano koszty egzekucyjne. Postępowanie egzekucyjne zostało zakończone w wyniku wyegzekwowania należności.

Spółka wniosła o wznowienie postępowania egzekucyjnego w administracji prowadzonego wobec niej. Zaznaczyła, że w toku tego postępowania pobrano od spółki koszty egzekucyjne. Skarżąca we wniosku powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 28 czerwca 2016 r., SK 31/14, którym stwierdzono niezgodność przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji z Konstytucją RP w zakresie, w jakim przepisy te nie określają maksymalnej wysokości opłaty za czynności egzekucyjne oraz opłaty manipulacyjnej. Spółka wskazała, że skoro przepisy te stanowiły podstawę nałożenia na spółkę kosztów egzekucyjnych, to wniosek o wznowienie postępowania jest zasadny, albowiem nałożone koszty egzekucyjne, w świetle orzeczenia TK, były nienależne.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty