Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2020 r., sygn. I FSK 1469/18
Podatek od towarów i usług
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Rudowski, Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia WSA del. Bożena Dziełak, (sprawozdawca), Protokolant Marek Kleszczyński, po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2020 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Gminy N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 7 marca 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 36/18 w sprawie ze skargi Gminy N. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 listopada 2017 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.544.2017.1.MN w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 8 listopada 2017 r. nr 0111-KDIB3-2.4012.544.2017.1.MN, 3) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz Gminy N. kwotę 1240 (słownie: jeden tysiąc dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje.
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 7 marca 2018 r. sygn. akt I SA/Kr 36/18 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie ("WSA") oddalił skargę wniesioną przez Skarżącą - Gminę [...] N. ("Gmina"), na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ("Dyrektor KIS") z 8 listopada 2017 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. WSA przedstawił następujący stan sprawy.
2.1. Opisując stan faktyczny we wniosku o wydanie interpretacji, Gmina podała, iż jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz że zcentralizowała rozliczenia tego podatku ze swoimi jednostkami budżetowymi.
W ramach wydzielonego referatu Gmina prowadzi działalność gospodarczą w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i odbioru ścieków, ponosząc wydatki związane z budową infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej (oczyszczalnia ścieków, zbiornik wody pitnej, kanalizacja sanitarna) oraz wydatki bieżące związane z utrzymaniem tej infrastruktury w należytym stanie. Wydatki są dokumentowane fakturami VAT wystawionymi na Gminę. Wśród wydatków bieżących są takie, których Gmina nie jest w stanie przyporządkować wyłącznie do tej infrastruktury, np. wydatki ogólne, usługi telekomunikacyjne, zakup samochodów. Gmina wykorzystuje infrastrukturę do świadczenia usług zbiorowego doprowadzania wody i odbioru ścieków, w ramach których: (A) na podstawie umów cywilnoprawnych odpłatnie wykonuje czynności w zakresie zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków na rzecz podmiotów zewnętrznych, tj. mieszkańców Gminy i działających na jej terenie przedsiębiorstw, dokumentując te czynności fakturami VAT i rozliczając z tego tytułu podatek należny; a ponadto wykonuje "czynności wewnętrzne", czyli (B) wykonuje odpłatnie czynności w zakresie zaopatrzenia w wodę oraz odprowadzania i oczyszczania ścieków na rzecz własnych jednostek budżetowych, dokumentując je notami księgowymi; (C) zużywa wodę oraz odprowadza i oczyszcza ścieki w związku z realizacją własnych potrzeb Gminy, tj. w związku z czynnościami innymi niż określone w punktach A i B, w szczególności na potrzeby Urzędu Gminy i budynków komunalnych stanowiących środki trwałe Gminy (np. świetlice, remizy). Gmina zaznaczyła, że w analogiczny sposób będzie wykorzystywać infrastrukturę powstałą w wyniku planowanych inwestycji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty