20.11.2019

Postanowienie NSA z dnia 20 listopada 2019 r., sygn. I OW 153/19

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Olga Żurawska-Matusiak (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Rafał Stasikowski Sędzia del. WSA Teresa Kurcyusz-Furmanik po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej wniosku Generalnego Dyrektora Dróg krajowych i Autostrad o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego pomiędzy Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad a Burmistrzem S. w przedmiocie wskazania organu właściwego do ponoszenia kosztów budowy dodatkowego oświetlenia na przejściach dla pieszych na drodze [...] w miejscowości W. postanawia: wskazać Burmistrza S. jako organ właściwy do rozpoznania wniosku.

Uzasadnienie

Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (dalej: “GDDKiA") wnioskiem z 17 czerwca 2019 r. zwrócił się do Naczelnego Sądu Administracyjnego o rozstrzygnięcie sporu kompetencyjnego zaistniałego pomiędzy nim a Gminą Miejską w [...] dotyczącego ponoszenia kosztów budowy dodatkowego oświetlenia na przejściach dla pieszych na drodze [...] w miejscowosci [...].

We wniosku wskazał, że pismem z 18 marca 2019 r. Gmina Miejska w [...] przekazała GDDKiA wniosek mieszkańców Gminy [...] o budowę dodatkowego oświetlenia na przejściach dla pieszych na drodze [...] w miejscowości [...]. W piśmie podano, że budowa dodatkowego oświetlenia na przejściach nie stanowi zadania własnego gminy, gdyż nie wynika z art. 18 ust. 1 pkt 1-4 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2018 r., poz. 755 ze zm., dalej: “prawo energetyczne"). Zdaniem Gminy to zarządca drogi na podstawie art. 19 ust. 1 i art. 20 ustawy z 21 marca 1985 r. Prawo o drogach publicznych (Dz.U. z 2018 r., 2068 ze zm., dalej: “prawo o drogach publicznych") zobowiązany jest do budowy dodatkowego oświetlenia. Powyższe zdaniem Gminy wynika także z Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie z dnia 2 marca 1999 r. (Dz.U. nr 43, poz. 430).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp