Wyrok NSA z dnia 16 grudnia 2019 r., sygn. II OSK 3141/18
Umorzenie postępowania
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. NSA Anna Żak (spr.) po rozpoznaniu w dniu 16 grudnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Wojewody [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 29 czerwca 2018 r. sygn. akt II SA/Kr 499/18 w sprawie ze skargi J.W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2018 r. znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Wojewody [...] na rzecz J. W. kwotę 240,00 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
II OSK 3141/18
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpoznaniu skargi J.W. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] lutego 2018 r. znak: [...] w przedmiocie umorzenia postępowania odwoławczego - uchylił zaskarżoną decyzję.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.
Starosta [...] decyzją z [...].11.2017 r. zatwierdził projekt budowlany i udzielił inwestorom N. i D. K. pozwolenia na budowę inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego, budynku garażu, miejsca na pojemniki i kontenery na odpady stałe, szczelnego bezodpływowego zbiornika na nieczystości ciekłe, instalacji: wod.-kan., c.o. i elektrycznej na działce ew. nr [...] w miejscowości K., gmina [...], powiat [...], województwo [...].
Od decyzji tej odwołanie wniósł J. W., w którym podniósł m.in, że wykonanie ww. decyzji uniemożliwi mu dostęp do drogi publicznej.
Po rozpatrzenia odwołania Wojewoda [...] w/w decyzją z dnia [...].02.2018 r., umorzył postępowanie odwoławcze powołując się na treść art. 138 § 1 pkt 3 k.p.a. uznając, że odwołanie zostało wniesione przez nieuprawniony podmiot tj. osobę niebędącą stroną.
W uzasadnieniu decyzji Wojewoda wskazał, że J. W. posiada uprawnienie: służebność przejazdu, przechodu i przegonu przez działkę inwestorów do swojej posesji. Służebność ta została ujawniona w księdze wieczystej ([...]) bez określenia szerokości pasa służebnego ani jego przebiegu. Wskazał, że służebności gruntowe należą do tzw. ograniczonych praw rzeczowych, uregulowanych w art. 285-294 Kodeksu cywilnego i służebność gruntowa to prawo, które łączy dwie nieruchomości: władnącą, na rzecz której ustanawiana jest służebność oraz obciążoną, której kosztem jest ona ustanowiona. Prawo to przysługuje właścicielowi nieruchomości władnącej, z kolei na właścicielu nieruchomości obciążonej spoczywają w związku z tym pewne obowiązki, polegające głównie na tym, że nie może on korzystać ze swojej nieruchomości lub musi pogodzić się z faktem korzystania z tej nieruchomości przez właściciela nieruchomości władnącej. Organ ustalił, że inwestorzy uzyskali pozwolenie na budowę na własnej działce nr [...] w K., która to działka jest obciążona niedookreśloną służebnością na rzecz [...] (obecnie połączona z innymi nieruchomościami gruntowymi i posiadająca nr ewidencyjny [...] w K. będąca własnością odwołującego). Działka obciążona (nr [...]) jest działką dużą o pow. 0,5708 ha (5708 m2) o kształcie nieregularnym. Obszar zajęty pod inwestycję wynosi 275,06 m2, co stanowi zaledwie 4,82% całej działki. Dodatkowo projektowany budynek jednorodzinny i garaż usytuowane są w północno-wschodniej jej części tak, że cała pozostała część działki czyli ponad 90% nie jest zainwestowana i w żaden sposób nie ogranicza ani tym bardziej nie uniemożliwia przejazdu w kierunku działki odwołującego. Co więcej wzdłuż zaprojektowanej inwestycji państwa [...] przebiega droga gminna (działka nr [...]), która całkowicie mija zaprojektowane budynki. Odwołujący dopiero zjeżdżając z tejże drogi gminnej (dz. nr [...]), a więc po minięciu zaprojektowanych budynków wjeżdża na nieruchomość inwestorów, aby w niczym nieskrępowany sposób kontynuować podróż w kierunku swojej nieruchomości. W przeciwnym razie pan J.W. musiałby zawrócić w kierunku odwrotnym do położenia swojej nieruchomości tylko po to aby pojeździć po tej części działki inwestorów, która przeznaczona została pod zainwestowanie a następnie i tak skierować się w stronę działki nr [...] (władnącej). Działanie takie stałoby w jawnej sprzeczności z zapisem art. 288 k.c., który stanowi, że: służebność gruntowa powinna być wykonywana w taki sposób, żeby jak najmniej utrudniała korzystanie z nieruchomości obciążonej, ponieważ nie tylko by utrudniała korzystanie, ale całkowicie pozbawiłaby właścicieli działki możliwości jakiejkolwiek zabudowy.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty