Wyrok NSA z dnia 19 września 2019 r., sygn. I OSK 659/18
Dostęp do informacji publicznej
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędziowie: Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. WSA Ewa Kręcichwost-Durchowska Protokolant starszy asystent sędziego Marcin Rączka po rozpoznaniu w dniu 19 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Ministra Spraw Zagranicznych od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 17 października 2017 r. sygn. akt II SAB/Wa 211/17 w sprawie ze skargi Fundacji P. z siedzibą w Z. na bezczynność Ministra Spraw Zagranicznych w przedmiocie rozpoznania wniosku o udostępnienie informacji publicznej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 17 października 2017 r. sygn. akt II SAB/Wa 211/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi Fundacji P. z siedzibą w Z., zobowiązał Ministra Spraw Zagranicznych do rozpatrzenia wniosku skarżącej z dnia 9 marca 2017 r. w przedmiocie rozpoznania wniosku o udostępnienie informacji publicznej, w terminie 14 dni od dnia otrzymania prawomocnego wyroku wraz z aktami administracyjnymi sprawy oraz stwierdził, że bezczynność organu nie miała miejsca z rażącym naruszeniem prawa.
Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:
Wnioskiem z dnia 9 marca 2017 r. Fundacja P. zwróciła się do Ministra Spraw Zagranicznych o udostępnienie w postaci kopii dokumentu przekazanego do instytucji Unii Europejskiej potwierdzającego zgłoszenie kandydatury Jacka Saryusz - Wolskiego na Przewodniczącego Rady Europejskiej. Jednocześnie wniesiono o przesłanie powyższej informacji na wskazany adres elektroniczny: biuro@epf.org.pl.
Pismem z dnia 10 marca 2017 r. poinformowano Fundację, że notą wystosowaną 4 marca 2017 r. przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych do MSZ Republiki Malty, maltańska prezydencja została poinformowana, że "Rząd RP proponuje kandydaturę Jacka Saryusz - Wolskiego na Przewodniczącego Rady Europejskiej". Podano również, że powyższa nota ma charakter korespondencji dyplomatycznej między Rządem RP a Rządem Malty, zaś korespondencja dyplomatyczna ze względu na fakt, że jest formą komunikacji w stosunkach dyplomatycznych pomiędzy państwami, przekazywaną w szczególny sposób z dochowaniem wymogów przewidzianych przez prawo i zwyczaj międzynarodowy, nie podlega upublicznieniu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty