Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2019 r., sygn. I OSK 1782/19
Postępowanie o zwolnienie z opłaty jest postępowaniem odrębnym od postępowania o ustalenie obowiązku ponoszenia opłaty i jej wysokości. Odrębność ta polega na tym, że najpierw musi istnieć prawomocnie orzeczony obowiązek, a dopiero potem możliwe jest zwolnienie z tego obowiązku (art. 64 u.p.s.).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Mirosław Wincenciak (spr.) Sędziowie NSA Maciej Dybowski del. WSA Anna Wesołowska Protokolant asystent sędziego K.W. po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 września 2018 r. sygn. akt I SA/Wa 1722/17 w sprawie ze skargi J.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] sierpnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z 28 września 2018 r., sygn. akt I SA/Wa 1722/17, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, dalej również jako "WSA", oddalił skargę J.B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...], dalej jako "SKO" lub "Kolegium", z [...] sierpnia 2017 r., nr [...] w przedmiocie opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej.
Sąd pierwszej instancji powołał się na niebudzący wątpliwości stan faktyczny sprawy. Wskazał, że skarżący jest jedynym synem J.B. przebywającej w Domu Pomocy Społecznej, dalej jako "DPS", przy ul. [...] w W. Opłata ponoszona przez J.B. z tytułu jej przebywania w DPS-ie nie pokrywa średniego miesięcznego kosztu jej utrzymania. Wobec tego w sprawie znalazł zastosowanie art. 61 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz.U. z 2018 r. poz. 1508 ze zm.), dalej jako "u.p.s.", zgodnie z którym opłatę za pobyt w domu pomocy społecznej wnoszą małżonek, zstępni przed wstępnym, w przypadku osoby w rodzinie, jeżeli posiadany dochód na osobę jest wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, z tym że kwota dochodu pozostająca po wniesieniu opłaty nie może być niższa niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie. Dochód rodziny skarżącego wynosi [...] EUR, jest zatem wyższy niż 300% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie o 3.840,20 zł. WSA uznał, że słusznie zatem organy ustaliły należną opłatę w wysokości różnicy między średnim miesięcznym kosztem utrzymania w przedmiotowym DPS-ie, a opłatą matki skarżącego, w rezultacie wskazując, że opłata skarżącego wynosi 2.591,54 zł.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty