Wyrok NSA z dnia 17 grudnia 2019 r., sygn. II OSK 3184/18
Ochrona środowiska
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędziowie sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) sędzia del. WSA Kazimierza Bandarzewski po rozpoznaniu w dniu 17 grudnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. spółki akcyjnej z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2018 r. sygn. akt IV SA/Wa 621/18 w sprawie ze skargi A. spółki akcyjnej z siedzibą w W. na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z dnia [...] grudnia 2017 r. znak [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 23 maja 2018 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. S.A. z siedzibą w W. (dalej: Spółka) na decyzję Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska z [...] grudnia 2017 r. w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska pismem z 24 kwietnia 2006 r. przekazał Wojewodzie Podkarpackiemu informację o przeprowadzeniu kontroli na terenie stacji paliw zlokalizowanej w Z. - działka nr [...]. W trakcie kontroli pobrano do badań próbki gleby. Analizy wykazały zanieczyszczenie środowiska gruntowego benzynami i olejem mineralnym. W związku z tym w dniu 9 maja 2006 r. przeprowadzono dowód z oględzin na terenie stacji paliw. Działka stanowi własność B. S.A. i została wydzierżawiona Spółce.
Decyzją z 24 czerwca 2006 r. Wojewoda Podkarpacki zobowiązał Spółkę - Zakład Taboru w [...] do sporządzenia przeglądu ekologicznego instalacji do przeładunku paliw płynnych w [...]. Następnie decyzją z [...] września 2007 r. zobowiązał Spółkę do opracowania projektu monitoringu wód i gleby w rejonie stacji paliw w [...] i prowadzenia tego monitoringu. Jak wynika z przeprowadzonych obserwacji, uwzględnionych w opracowaniu wykonanym przez [...] sp. z o.o., w trakcie monitoringu stwierdzono przekroczenie standardów jakości określonych dla gruntów grupy C, a także zaobserwowano występowanie zanieczyszczenia olejem mineralnym wód podziemnych. Ponadto stwierdzono znaczące pogorszenie jakości badanych wód w zakresie zawartości w nich oleju mineralnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty