Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2017 r., sygn. II OSK 1377/15
Należy podkreślić, że wydanie decyzji ostatecznej z naruszeniem przepisów o właściwości oznacza nieważność takiej decyzji bez względu nawet na trafność merytorycznego rozstrzygnięcia danej sprawy w zakresie zgodności z przepisami prawa materialnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak Sędzia del. WSA Paweł Groński Protokolant starszy inspektor sądowy Elżbieta Maik po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2017 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M.R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 9 lutego 2015 r. sygn. akt II SA/Op 610/14 w sprawie ze skargi M.R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z dnia [...] kwietnia 2014 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 9 lutego 2015 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę M.R. (dalej: skarżący) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Opolu z [...] kwietnia 2014 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji o pozwoleniu na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z [...] listopada 2006 r. Starosta Oleski udzielił skarżącemu pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza z instalacji zlokalizowanych na terenie zakładu w [...], przy ul. [...] 13, na okres do 31 października 2016 r. Organ wyjaśnił, że w pozwoleniu nie ujęto emisji z kotła typu Nestro-Lignotherm o mocy cieplnej 0,750 MW, opalanego odpadami poprodukcyjnymi takimi jak drewno, trociny, wióry i ścinki drewna (70%) oraz płyty wiórowe (30%), zaliczanymi do odpadów innych niż niebezpieczne. Emisja z takiej instalacji nie wymaga pozwolenia, co wynika z rozporządzenia Ministra Środowiska z 22 grudnia 2004 r. w sprawie przypadków, w których wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia (Dz.U. Nr 283, poz. 2840). Decyzja stała się ostateczna.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty