Wyrok NSA z dnia 18 grudnia 2019 r., sygn. I OSK 1096/18
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Elżbieta Kremer Sędziowie: Sędzia NSA Jolanta Sikorska Sędzia del. WSA Jolanta Górska (spr.) Protokolant: starszy asystent sędziego Maciej Kozłowski po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej D.G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 30 listopada 2017 r. sygn. akt II SA/Lu 489/17 w sprawie ze skargi D.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2017 r. nr [...] w przedmiocie dodatku dyferencyjnego do świadczenia wychowawczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z 30 listopada 2017 r., sygn. akt II SA/Lu 489/17, oddalił skargę D.G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z [...] marca 2017 r., nr [...], w przedmiocie dodatku dyferencyjnego do świadczenia wychowawczego.
Wyrok ten wydany został w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
W dniu 7 kwietnia 2016 r. D.G. złożyła w Ośrodku Pomocy Społecznej w L. wniosek o ustalenie uprawnienia do świadczenia wychowawczego na kolejne dziecko L.G., w którym jako członków rodziny wymieniła, obok siebie, dwójkę dzieci oraz męża, pracującego w Szwajcarii od [...] września 2014 r. Ponadto, wnioskująca złożyła do akt sprawy oświadczenie z [...] października 2016 r., z którego wynika, że jest ona osobą bezrobotną, zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy. Natomiast, jej mąż, poza wynagrodzeniem za pracę, pobiera na dwójkę dzieci świadczenia rodzinne w Szwajcarii w wysokości 200 CHF miesięcznie na każde dziecko.
Marszałek Województwa [...] decyzją z [...] stycznia 2017 r., nr [...], odmówił D.G. przyznania dodatku dyferencyjnego do świadczenia wychowawczego na dziecko, na okres od [...] kwietnia 2016 r. do [...] września 2017 r. Marszałek wskazał przy tym, że Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w [...] dokonał niezbędnych przeliczeń, z których wynika, że miesięczna kwota zasiłku rodzinnego pobieranego przez wnioskodawczynię na terenie Szwajcarii wynosi na L.G. 800,51 zł (200 CHF x 0,9208 euro x 4,3468 zł = 800,51 zł). Kwota zasiłku rodzinnego z ustawodawstwa szwajcarskiego jest wyższa od kwoty świadczenia wychowawczego z ustawodawstwa polskiego, wobec czego brak jest podstaw do przyznania prawa do dodatku dyferencyjnego w postaci świadczenia wychowawczego w okresie, w którym mają zastosowanie przepisy wspólnotowe dotyczące koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego w przypadku przemieszczania się osób w granicach Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty