Wyrok NSA z dnia 7 listopada 2019 r., sygn. I OSK 556/18
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Olga Żurawska - Matusiak sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz (spr.) sędzia del. WSA Jolanta Górska Protokolant starszy asystent sędziego Anna Armińska po rozpoznaniu w dniu 7 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej T.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 29 listopada 2017 r. sygn. akt II SA/Gd 620/17 w sprawie ze skargi K.S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2017 r. nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania w sprawie podziału nieruchomości po wznowieniu postępowania 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od T.J. na rzecz K.S. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku wyrokiem z dnia 29 listopada 2017 r., sygn. akt II SA/Gd 620/17, po rozpoznaniu skargi K.S. uchylił zaskarżone postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2017 r., nr [...] w przedmiocie uchybienia terminu do wniesienia odwołania w sprawie podziału nieruchomości po wznowieniu postępowania (pkt 1) oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego zwrot kosztów postępowania (pkt 2).
Wyrok został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wójt Gminy [...] decyzją z dnia [...] marca 2017 r., znak [...] stwierdził wydanie decyzji Wójta Gminy [...] z dnia [...] lipca 2016 r. o zatwierdzeniu projektu podziału działki nr [...], obr. [...] na działki nr [...] i [...] z naruszeniem prawa w związku z brakiem udziału w postępowaniu wszystkich osób mających interes prawny.
Odpis powyższej decyzji doręczono pełnomocnikowi skarżącego w dniu 10 kwietnia 2017 r.
Odwołanie od powyższej decyzji pełnomocnik skarżącego wniósł w dniu 25 kwietnia 2017 r.
Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] postanowieniem z dnia [...] lipca 2017 r., działając na podstawie art. 134 w zw. z art. 57 § 1 K.p.a. stwierdziło uchybienie terminu do wniesienia odwołania. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Kolegium wyjaśniło, że odwołanie opatrzone datą 24 kwietnia 2017 r. zostało przez pełnomocnika złożone w Urzędzie Gminy [...] w dniu 25 kwietnia 2017 r. Okoliczność tę potwierdził Wójt Gminy [...] w piśmie z dnia 26 czerwca 2017 r. skierowanym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...], w którym wyjaśnił, że "data stempla wpływu, którym opatrzone jest wskazane odwołanie jest datą złożenia odwołania przez pełnomocnika". Data wpływu na stemplu to 25 kwietnia 2017 r. Odwołanie zaś należało wnieść najpóźniej do dnia 24 kwietnia 2017 r. Powyższe oznacza, że odwołanie zostało wniesione z uchybieniem czternastodniowego terminu określonego w art. 129 § 2 K.p.a. Wskazano przy tym, że skarżący nie złożył wniosku o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty