Wyrok NSA z dnia 26 czerwca 2019 r., sygn. II OSK 2095/17
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędziowie: Sędzia NSA Barbara Adamiak /spr./ Sędzia WSA del. Małgorzata Jarecka Protokolant: starszy inspektor sądowy A. P. po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. P. oraz A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 kwietnia 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 978/16 w sprawie ze skargi E. P. oraz A. P. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 29 lutego 2016 r. znak ... ,... w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 kwietnia 2017 r. sygn. akt VII SA/Wa 978/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę E. P. i A. P. na decyzję Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 29 lutego 2016 r. znak ..., ... w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji.
Sąd podkreślił, ustosunkowując się do zarzutów skargi, że skutek prawny decyzji PINB z dnia 27 kwietnia 2011 r. nr ... polegał wyłącznie na tym, że skarżący mogli rozpocząć użytkowanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego, wybudowanego na działkach nr ewid. ..., ..., ..., położonych w K., przy ul. K. ... w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymaganiami ochrony środowiska oraz utrzymywać go w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, w szczególności w zakresie związanym z wymaganiami, o których mowa w ust. 1 pkt 1-7 Prawa budowlanego.
Argumentował, że jak wynika z akt sprawy niewątpliwym jest fakt, że decyzja PINB z dnia 12 marca 2014 r. nr ..., którą organ ten na podstawie art. 151 § 1 pkt 2 w zw. z art. 145 § 1 pkt 8 Kodeksu postępowania administracyjnego uchylił własną decyzję z dnia 27 kwietnia 2011 r., wydaną w przedmiocie udzielenia pozwolenia na użytkowanie i orzekł o odmowie udzielenia pozwolenia na użytkowanie budynku mieszkalnego wielorodzinnego zlokalizowanego w m. K. I B. przy ul. K. ... została skutecznie doręczona E. P. i A. P. Pełnomocnik skarżących wskazuje, że stanowiło to rażące naruszenie prawa, gdyż skarżący nie byli w tej dacie właścicielami obiektu, a tym samym nie byli inwestorem. Twierdzenia swe wywodzi z faktu utraty - na skutek dokonanej czynności cywilnoprawnej - przez E. i A. P. prawa własności do gruntu i budynku (jego wyodrębnionych części), co (w ocenie pełnomocnika) pozbawiło skarżących charakteru inwestora.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty