Wyrok NSA z dnia 26 lutego 2019 r., sygn. I OSK 2164/16
Administracyjne postępowanie
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie NSA Jan Paweł Tarno del. WSA Adam Jutrzenka-Trzebiatowski Protokolant sekretarz sądowy Tomasz Weiher po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2019 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej O.V. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 23 maja 2016 r. sygn. akt I SA/Wa 375/16 w sprawie ze skargi M. V. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, wyrokiem z dnia 23 maja 2016 r. (sygn. akt I SA/Wa 375/16) - orzekając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: "p.p.s.a".) - oddalił skargę M. V. na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia [...] lutego 2016 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania o stwierdzenie nieważności orzeczenia administracyjnego.
W skardze kasacyjnej, zaskarżając powyższy wyrok w całości, M. V., zarzuciła Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Warszawie:
(cyt.): "1) naruszenie przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na wynik sprawy, a to art. 133 § 1 p.p.s.a. w z w. z art. 141 §4 p.p.s.a. poprzez wydanie przez Sąd zaskarżonego wyroku bez dołączenia przez organ pełnych akt administracyjnych, wyłączenie z nich pism skarżącej formułowanych na podstawie informacji z Samorządowego Kolegium Odwoławczego o tym, iż możliwe, że nieruchomości jej poprzedników prawnym mogły być przejęte orzeczeniem Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w G. z 1954 roku, przy czym nie wskazano numeru tego orzeczenia, a w dalszym toku postępowania istnienie takiego orzeczenia nie zostało potwierdzone toteż wszelkie wnioski strony winny być brane pod uwagę w toczącym się postępowaniu, a pisma odnoszące się do orzeczenia z 1954 roku nie mogły być z akt sprawy wyłączone; uchybienie to bezpośrednio skutkowało wydaniem niekorzystnego dla skarżącej wyroku bowiem Sąd nie widział nawet wniosków sformułowanych przez stronę w piśmie z dnia 20 czerwca 2010 roku i stąd dokonał błędnej oceny jakoby organ wyczerpał obowiązki w zakresie postępowania dowodowego (s. 11 uzasadnienia);
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty