Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2019 r., sygn. II OSK 1353/17
Administracyjne postępowanie
Dnia 11 kwietnia 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Roman Hauser Sędziowie: sędzia NSA Jerzy Siegień (spr.) sędzia del. WSA Marcin Kamiński Protokolant: starszy inspektor sądowy Anna Połoczańska po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2019 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej C.I. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 15 lutego 2017 r. sygn. akt II SA/Wr 764/16 w sprawie ze skargi C.I. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] września 2016 r. nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny [...] wyrokiem z dnia 15 lutego 2017 r., sygn. akt II SA/Wr 764/16 oddalił skargę C.I. na decyzję Wojewody Dolnośląskiego z dnia [...] września 2016 r., nr [...] w przedmiocie zatwierdzenia projektu budowlanego i udzielenia pozwolenia na budowę budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym.
W uzasadnieniu powyższego wyroku zawarto następujące ustalenia faktyczne i ocenę prawną:
Prezydent Wrocławia decyzją z dnia 14 kwietnia 2016 r., nr 1599/2016 zatwierdził projekt budowlany i udzielił [...] sp. z o.o. sp.k. (dalej: "inwestor") pozwolenia na budowę budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym, budynkiem kotłowni, terenowymi miejscami postojowymi i zagospodarowaniem terenu (z wyłączeniem infrastruktury podziemnej) przy ul. K. [...] (działki nr [...], obręb [...]).
Wojewoda Dolnośląski, po rozpatrzeniu od powyższej decyzji odwołania Wspólnoty Mieszkaniowej przy ul. K. [...] [...], decyzją z dnia z [...] września 2016 r. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
W uzasadnieniu decyzji organ odwoławczy stwierdził, że zgodnie z § 18 ust. 1 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. z 2015 r. poz. 1422, dalej: "rozporządzenie"), zagospodarowując działkę budowlaną, należy urządzić, stosownie do jej przeznaczenia i sposobu zabudowy, miejsca postojowe dla samochodów użytkowników stałych i przebywających okresowo, w tym również miejsca postojowe dla samochodów, z których korzystają osoby niepełnosprawne. Liczbę i sposób urządzenia miejsc postojowych należy dostosować do wymagań ustalonych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, z uwzględnieniem potrzebnej liczby miejsc, z których korzystają osoby niepełnosprawne (§ 18 ust. 2 rozporządzenia). W przedmiotowej sprawie inwestor planuje wykonać 105 miejsc postojowych, stosownie do wymaganych przez uchwałę Nr XVII/495/03 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 29 grudnia 2003 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części obszaru rozwoju [...]-Południe oraz zespołu urbanistycznego Toru Wyścigów Konnych, w obrębie [...] [...] - część B (Dz. Urz. Woj. Doln. z 2004 r. Nr 57, poz. 1091) 99 miejsc. Część miejsc postojowych naziemnych zostanie wykonana na działce nr [...], na co wyraził zgodę podmiot gospodarujący nieruchomością - Zarząd Zieleni Miejskiej [...]. Analizowana część zamierzenia zostanie poprzedzona zarurowaniem rowu S-28 (zrealizowanie miejsc postojowych jest bowiem uzależnione od wcześniejszego zarurowania rowu), a zatem spełniony został warunek z § 18 ust. 1 rozporządzenia.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty