06.12.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 6 grudnia 2019 r., sygn. I GSK 1522/18

Inne

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Grzelak Sędzia NSA Hanna Kamińska Sędzia del. WSA Arkadiusz Tomczak (spr.) Protokolant Bartosz Barczyk po rozpoznaniu w dniu 6 grudnia 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A Sp. z o.o. w B od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 2 lutego 2017 r. sygn. akt I SA/Bk 1050/16 w sprawie ze skargi A Sp. z o.o. w B na decyzję Dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łomży z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie przyznania płatności rolnośrodowiskowej w pomniejszonej wysokości oddala skargę kasacyjną. Votum separatum

Uzasadnienie

Wyrokiem z 2 lutego 2017 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, działając na podstawie art. 151 p.p.s.a., oddalił skargę A w B na decyzję Dyrektora Podlaskiego Oddziału Regionalnego ARiMR w Łomży z [...], utrzymującą w mocy decyzję Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Białymstoku z [...] w przedmiocie przyznania płatności rolnośrodowiskowego na rok 2015 w pomniejszonej wysokości.

Ze stanu sprawy przedstawionego Sąd I instancji wynikało, że:

Skarżąca 12 czerwca 2015 r. złożyła w Biurze Powiatowym ARiMR w Białymstoku kontynuacyjny wniosek o przyznanie płatności rolnośrodowiskowej na rok 2015, w którym zadeklarowała pakiet 5. Ochrona zagrożonych gatunków ptaków i siedlisk przyrodniczych na obszarach Natura 2000, wariant 5.1 - ochrona siedlisk lęgowych ptaków na powierzchni 509,64 ha. W trakcie kontroli administracyjnej, w oparciu o pomiary powierzchni ewidencyjno-gospodarczej (PEG), stwierdzono że powierzchnia kwalifikująca się do przyznania płatności rolnośrodowiskowej w ramach realizowanego pakietu jest mniejsza od powierzchni deklarowanej w złożonym wniosku. Organ II instancji ustalając stan faktyczny sprawy oparł się na wynikach kontroli administracyjnej, przeprowadzonej zgodnie z art. 48 rozporządzenia wykonawczego Komisji (WE) nr 809/2014 z dnia 17 lipca 2014 r. oraz pomiarach powierzchni ewidencyjno-gospodarczej (PEG) i ustalił zawyżoną powierzchnię działek rolnych oznaczonych jako KA1 i KD1. Ustalił, że łączna powierzchnia działek deklarowanych we wniosku wynosi - 509,64 ha, zaś powierzchnia stwierdzona w wyniku kontroli administracyjnej (ha) - 509,47 ha. Biorąc pod uwagę zawyżenie powierzchni o 0,17 ha, co stanowi 0,03% powierzchni zadeklarowanej do płatności w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, organ odwoławczy uznał, że Kierownik Biura Powiatowego ARiMR prawidłowo zastosował art. 18 ust. 6 akapit pierwszy rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) Nr 640/2014 z dnia 11 marca 2014 r., zgodnie z którym, jeżeli obszar zgłoszony przekracza obszar zatwierdzony dla danej grupy upraw, o której mowa w art. 17 ust. 1, pomoc oblicza się na podstawie obszaru zatwierdzonego dla tej grupy upraw.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne