21.11.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 21 listopada 2019 r., sygn. II GSK 2177/17

Gry losowe

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Joanna Sieńczyło-Chlabicz Sędzia NSA Dorota Dąbek (spr.) Sędzia del. NSA Stanisław Śliwa Protokolant Szymon Janik po rozpoznaniu w dniu 21 listopada 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 3 lutego 2017 r. sygn. akt III SA/Wr 1318/16 w sprawie ze skargi M.C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] sierpnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automatach poza kasynem gry 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M.C. na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu, objętym skargą kasacyjną wyrokiem z 3 lutego 2017 r., sygn. akt III SA/Wr 1318/16 oddalił w całości skargę M.C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z [...] sierpnia 2016 r. w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej z tytułu urządzania gier na automacie poza kasynem gry.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy:

Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Celnej we Wrocławiu (w skrócie: Dyrektor IC), działając na podstawie art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2015 r., poz. 613 ze zm., dalej cyt. jako: o.p.) w zw. z art. 89 ust. 1 pkt 2, ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych (Dz. U. nr 201, poz. 1540 ze. zm., dalej cyt. jako: u.g.h.), utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji z [...] maja 2016 r., wymierzającą M.C. (dalej: skarżący) karę pieniężną w kwocie 36 000,00 zł za urządzanie gier na należących do [A.] sp. z o.o. we W. automatach do gier: HOT SPOT [...], HOT SPOT nr [...] i MAGIC Games nr [...] poza kasynem gry, tj. w lokalu [...], położonym przy ul. P. [...] w S. W uzasadnieniu organ wskazał, że przeprowadzony w toku kontroli eksperyment w postaci gier kontrolnych wykazał, że badane urządzenia są automatami do gier w rozumieniu art. 2 ust. 3 u.g.h., tj. urządzane w celach komercyjnych gry zawierały element losowości, a urządzenia wypłacały wygrane pieniężne. Powyższe ustalenia potwierdziła włączona do akt sprawy opinia biegłego sądowego z zakresu informatyki, telekomunikacji i automatów do gier. Ujawniono również umowę najmu powierzchni użytkowej nr 2014 zawartą między właścicielem spornych urządzeń a skarżącym - właścicielem kontrolowanego lokalu. Ustalono ponadto, że skarżący nie posiada zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej z wykorzystaniem ujawnionych automatów. W tych okolicznościach organ celny nałożył na skarżącego karę pieniężną na podstawie art. 89 ust. 1 pkt 2 u.g.h. za urządzanie gier na automatach poza kasynem w wysokości 12 000 zł za każdy automat - zgodnie z art. 89 ust. 2 pkt 2 u.g.h.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne