03.12.2019 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2019 r., sygn. II GSK 1261/19

Transport

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dorota Dąbek Sędzia NSA Gabriela Jyż Sędzia del. WSA Stefan Kowalczyk (spr.) po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej W.J. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 28 maja 2019 r. sygn. akt III SA/Lu 73/19 w sprawie ze skargi W.J. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia [...] grudnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 28 maja 2019 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie (dalej: Sąd I instancji), oddalił skargę W.J. (dalej: Skarżący), na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie (dalej: SKO), z dnia [...] grudnia 2018r., wydanej w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że:

Po przeprowadzeniu kontroli, w dniu [...] sierpnia 2018 r. i ustaleniu przypadków wysadzania i zabierania pasażerów na przystankach nieujętych w obowiązującym rozkładzie jazdy (przy realizacji kursu w ramach linii regularnej Zamość - Hrubieszów z godz. 11.05), świadczących o naruszeniu przepisów ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym ( Dz.U. 2017 poz. 2200 ze zm., dalej: u.t.d.) i wydanego przewoźnikowi zezwolenia, Marszałek Województwa Lubelskiego nałożył na Skarżącego administracyjną karę pieniężną w wysokości 3.000 zł. Stwierdzone nieprawidłowości udokumentowano protokołem z kontroli. Kierowca autobusu nie podpisał protokołu.

SKO, po rozpatrzeniu odwołania Skarżącego, zaskarżoną decyzją z dnia [...] grudnia 2018 r., utrzymało w mocy decyzję z dnia [...] listopada 2018 r., wydaną w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej w wysokości 3.000 zł.

SKO podzielając ustalenia dokonane przez organ I instancji wyjaśniło, że zgodnie z art. 93 ust. 1 u.t.d., karę pieniężną, o której mowa w art. 92a ust. 1 u.t.p., nakłada, w drodze decyzji administracyjnej, właściwy ze względu na miejsce wykonywanej kontroli organ, którego pracownicy lub funkcjonariusze stwierdzili naruszenie obowiązków lub warunków przewozu drogowego. Według art. 18b ust. 1 pkt 3 u.t..d., przewozy regularne w krajowym transporcie drogowym wykonywane są według zasad, które stanowią m.in., iż wsiadanie i wysiadanie pasażerów odbywa się tylko na przystankach określonych w rozkładzie jazdy. W myśl art. 18b ust. 2 pkt 3 i 5 w/w ustawy, podczas wykonywania przewozów regularnych zabrania się zabierania i wysadzania pasażerów poza przystankami określonymi w rozkładzie jazdy i naruszania warunków przewozu osób określonych w zezwoleniu, o którym mowa w art. 18. Przepis art. 18b ust. 1 pkt 7 u.t.d. nakazuje wykonywanie transportu drogowego osób zgodnie z warunkami przewozu osób określonymi w zezwoleniu, do których to warunków zaliczyć należy realizowanie kursów o określonych godzinach odjazdu i przyjazdu, na przystanki wymienione w rozkładzie jazdy, a tym samym określonej trasy przejazdu oraz realizowanie wysiadania i wsiadania pasażerów na określonych w rozkładzie jazdy przystankach. Jako miejsca do zatrzymywania się pojazdu przy realizacji kursu należy traktować jedynie te, które wymienione sią w rozkładzie jazdy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne