Wyrok NSA z dnia 4 października 2019 r., sygn. I GSK 782/17
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.) Sędzia del. WSA Piotr Kraczowski Protokolant Anna Sobińska po rozpoznaniu w dniu 4 października 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. S.A. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 12 kwietnia 2017 r. sygn. akt I SA/Op 65/17 w sprawie ze skargi A. S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok; 2. uchyla zaskarżoną decyzję; 3. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w O.na rzecz A. S.A. w W. 9666 (dziewięć tysięcy sześćset sześćdziesiąt sześć) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 12 kwietnia 2017 r. sygn. akt I SA/Op 65/17 oddalił skargę A. S.A. w W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w O. z dnia [...] grudnia 2016 r. nr [...] w przedmiocie określenia zobowiązania w podatku akcyzowym za sierpień 2011 r.
Sąd I instancji rozstrzygał w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W wyniku złożonego przez A. S.A. wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku akcyzowym za sierpień 2011 r. Naczelnik Urzędu Celnego w O. wszczął z urzędu postępowanie podatkowe, w wyniku którego organ I instancji decyzją z dnia [...] października 2016 r. określił spółce zobowiązanie podatkowe za miesiąc sierpień 2011 r. w wysokości 218.289 zł, tj. pierwotnie zadeklarowanej przez spółkę.
W uzasadnieniu organ wskazał, że uwzględniając wydaną spółce decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w O. z [...] lipca 2011 r. ustalającą wysokość dopuszczalnych ubytków alkoholu etylowego, organ I instancji stwierdził, że zgodnie z tą decyzją dopuszczalne ubytki przy przewozie alkoholu wynoszą 1.127 dm3 100% alkoholu etylowego, wobec czego tylko ta ilość ubytków może korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 30 ust. 4 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3 poz. 11 ze zm., dalej: u.p.a.). Natomiast przewyższający dopuszczalną normę niedobór wyrobów akcyzowych w łącznej wysokości 43,99 hektolitra podlegał opodatkowaniu akcyzą i Spółka była zobowiązana do uiszczenia podatku z tego tytułu. Ponadto organ ustalił, że zgodnie z protokołem kontroli obrachunkowej pobrano do prób olej fuzlowy w ilości 0,01 hl oraz przedgony w ilości 0,01 hl.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty