Wyrok NSA z dnia 17 września 2019 r., sygn. I GSK 139/17
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia NSA Elżbieta Kowalik-Grzanka (spr.) Sędzia del. NSA Anna Apollo Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 17 września 2019 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej "A." Spółki z o.o. w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 19 października 2016 r. sygn. akt III SA/Gl 1218/15 w sprawie ze skargi "A." Spółki z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w dniu 19 października 2016 r., sygn. akt III SA/Gl 1218/15 oddalił skargę "A." Sp. z o.o. w T. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] kwietnia 2015 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego.
Od przedmiotowego wyroku skarżąca złożyła skargę kasacyjną zaskarżając powyższy wyrok w całości, na podstawie art. 173 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu administracyjnym (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: p.p.s.a.), zarzucając Sądowi I instancji:
I. naruszenie przepisów postępowania, które miało istotny wpływ na treść rozstrzygnięcia art. 1 § 1 i 2 ustawy z dnia 25 lipca 2002 r. Prawo o ustroju sądów administracyjnych oraz art. 145 § 1 pkt 1) lit. c) i art. 151 p.p.s.a. w związku z:
1) art. 70c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm., dalej: o.p.), art. 122 o.p., art. 187 § 1 o.p., art. 191 o.p., art. 208 § 1 o.p., art. 229 § 1 o.p., polegające na dokonaniu przez Sąd I instancji nieprawidłowej kontroli zaskarżonej decyzji, które prowadziło do nieuwzględnienia skargi przy akceptacji przez Sąd I instancji jako rzekomo prawidłowych istotnych naruszeń zasad prowadzenia postępowania w zakresie oceny materiału dowodowego zgromadzonego w sprawie, w szczególności w odniesieniu do:
a) bezpodstawnego uznania przez organ odwoławczy prawidłowości odmowy umorzenia postępowania wobec przedawnienia zobowiązania podatkowego objętego postępowaniem uzasadnionego błędnym ustaleniem organów podatkowych obu instancji, że miało dojść do zawieszenia biegu przedawnienia w związku z wszczęciem postępowania karnoskarbowego o przestępstwo skarbowe, którego podejrzenie popełnienia miało się wiązać z niewykonaniem tego zobowiązania podczas gdy niespełniona została przesłanka zawieszenia biegu przedawnienia jaką jest obowiązek zawiadomienia podatnika o zawieszeniu biegu przedawnienia przed upływem jego okresu, podczas gdy żadne zawiadomienie w tej kwestii nie zostało skierowane do skarżącego a fakt postawienia zarzutów prokurentowi nie może być traktowane jako zawiadomienie strony;
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty